Sammen om Støvring

Netværksgruppen har været samlet igen efter valget, og på mødet deltog Evan Bisgaard på vegne af Støvring Handel og Erhverv, samt Pia Ravnholt på vegne af Støvring-Sørup Lokalråd samt Stefan Berg og Lene Aalestrup på vegne af Støvrings byrådspolitikere, der nu er blevet flere.

Modellen bliver fremadrettet med deltagelse af to fra hvert område og derved ialt seks personer, der vil mødes hver fjerde måned for at drøfte Sørup og Støvrings udfordringer og muligheder i fællesskab, således vi er “Sammen om Støvring”, både hvad angår udvikling og mangel derpå.

Drøftelserne på netværksmødet var flytning af byens vandkunst, som ønskes bibeholdt tæt på Jernbanegade og ellers tæt på centrum af byen. Der er stor interesse herfor, hvilket viser det store ejerskab, der er til vandkunsten og byens vartegn, med vores glaskunst. Derudover blev forskønnelse af Jernbanegade endnu engang drøftet, da det er vores fælles handelsgade, som vægter højt for byens borgere og handelsliv. Bytorvets mange muligheder og Solvang, som en samlende bypark, blev ligeledes drøftet, for hvordan kommer vi videre som byråd, borgere og by med disse højt ønskede projekter? 

Derudover placering af de ønskede skater/aktiviteter for børn og unge udendøre, der har været fokus på at skabe i flere år, samt udfordringerne i vores haller og på vores idrætsanlæg, såsom håndbold, fodbold samt vores kommende børnehave “Fulgsang” og skolekapacitetsudfordringerne, der ligger foran det nye byråd, som en større opgave indenfor kort tid.

Netværksgruppen ønsker at lave et arrangement før sommerferien på bytorvet, hvor der vil være informationer fra vort lokalråd, handel og erhvervsrådet, samt de lokale byrådspolitikere, der nu favner mange udvalg, da der er flere repræsenteret i byrådet fra lokalområdet.

Næste netværksmøde bliver afholdt i maj måned, og forinden da, har både lokalrådet, samt Handel og Erhverv afholdt generalforsamling. 

Af Lene Aalestrup

 

e-max.it: your social media marketing partner