STØVRING: Hos Det Danske Spejderkorps har man en række mærkedage, som markeres i løbet af et spejderår. Den 22. februar er en af dem. Her fejres hvert år Tænkedagen hos alle spejdere i hele verden.

Tænkedag er den dag, hvor Robert og Olave Baden Powell begge havde fødselsdag. Disse to navne siger måske ikke så meget for mange, men de fleste spejdere kender Baden Powell, som ham som startede spejderbevægelsen i 1907, og hans kone Olave var meget aktiv i pigespejderbevægelsen.

Historien fortæller, at de begge fik en masse fødselsdagsgaver af spej-der-ne, men i stedet for at give dem gaver, så opfordrede de spejderne på verdensplan til at samle penge ind, og så give gaver til gode formål.

Denne tradition fortsætter hos mange grupper, hvor man samler penge ind på Tænkedag. Ofte så samles et beløb ind på 2 kr. pr. år, man har været spejder.

Gruppeleder Birgitte Wilsted Simonsen fra Det Danske Spejderkorps i Støvring fortæller: - Vores spejderaktivitet er desværre sat på bero i øjeblikket på grund af Covid19, så vi har valgt fra gruppen at give 2 kr. pr. år, som den enkelte medlem har været spejder.

De penge, der blev doneret på Tænkedagen, blev givet til Spejderhjælpen. Spejderhjælpen er en sam-menslutning af de forskellige spejderorganisationer, der
sammenn med Lands-foreningen LEV og Danske Handicaporganisationer, støtter et projekt i Ghana
med fokus på udviklings-handicap.

Spejderne blev samtidig opfordret til, at de på Tænkedagen sendte en venlig tanke til en de holdt af. Det kunne være en spejderven eller et familiemedlem. Flere spejdere fulgte opfordringen, og der blev blandt andet hjulpet med at bære brænde ind, hjulpet med at handle, skrive brev og lave små opgaver til olde- eller bedsteforældre eller der blev bagt kage til familien.

- Jeg håber, at spejderne har fået sendt en masse venlige tanker, søde hilsner og flotte tegninger ud i verden, fortæller Gruppeleder Birgitte Wilsted Simonsen. - Det vil være fantastisk, hvis vores lille initiativ har været med til at få et smil frem hos modtagerne.

 

Dicte har hentet brænde.

Emma har skrevet et brev til sin oldemor på 94 år.

Asger har været oppe og handle ind.

Birgitte Wilsted Simonsen med grundlæggeren Robert Baden-Powell.

e-max.it: your social media marketing partner