Midt i forårets Corona-krise så et nyt projekt dagens lys i Blenstrup. Eleverne havde meget ude-undervisning i denne periode, så tanken om at forbinde noget praktisk med læring og som kunne foregå udenfor, var nærliggende. 

Pædagogisk leder på Blenstrup Skole, Trine Damsgaard, har i forvejen erfaring med udeskole og et samarbejde kom stand med foreningen Bæredygtig Læring. Bæredygtig Læring har erfaring fra skolehaver i Aarestrup, hvor Suldrup Skole og Gregers Krabbe Friskole deltager. 

Det gik hurtigt fra tanke til handling da både Lokalrådet for Blenstrup og KlimaRebild støttede projektet. Et stykke af skolens store udeareal blev fræset og gjort klar til haver, og det blev indkøbt haveredskaber og indrettet redskabsrum. Skolehaven er målrettet de ’store’ på Blenstrup skole, som er mellemtrinnet hvor der er ca. 30 børn i 4., 5. og 6. klasse. 

Det fræsede jordstykke blev omdannet til 16 bede og fordelt på fem børnegrupper, som hver fik tre bede, mens det sidste bed blev til fællesbed med jordbær, rabarber og krydderurter. I børnenes bede blev der sat bl.a. kartofler, løg, salat, porre, radiser og ikke mindst græskar, som hver uge blev målt og fik sjove navne. Her har gruppe 5 gang i gult bed, som var en hård omgang, da rødder fra træerne omkring, drillede

Skolehaven er en del af Haver til Maver, som har udviklet et forløb der giver børnene mere viden om bæredygtig madproduktion samt sammenhæng mellem naturen og det vi spiser. Børnene skal lære at squash og gulerødder ikke vokser i supermarkedet. Særligt viden om biologiske sammenhænge og hvordan vores levevis har ført til, at naturen og klimaet er er trængt, er vigtige emner. Børnene får gennem skolehave projektet redskaber til aktivt at kunne gøre noget forhold til at give naturen en hånd og gøre noget for klimaet. De to lærere, Anja og Mie, som var med i skolehaverne fra opstarten, har fået en meget praktisk tilgang til undervisningen, som samtidig indeholder meget teori.

 En del af undervisningen i skolehaven handler også om at bruge det, man høster. I den første periode var der ikke den store høst, så maden blev hentet fra naturen. Der blev lært et nyt ord; ’at sanke’. Der blev lavet brændenældesuppe og pandekager med mælkebøtteblomster samt hyldeblomster, som ubetinget var det største hit. Her spises der brændesuppe med stor appetit, selv om der skulle smages lidt forsigtigt først.

I sommerferien havde hvert barn en ’lugeuge’, og haverne blev holdt fint hele ferien. Efter sommerferien var mange grøntsager klar til spisning, så der stod bl.a. kartoffelsupper og chili-cheese tops med squash på menuen. Madlavningen foregår i det fri på bål, som giver et særligt krydderi til maden. 

En anden og nok lige så vigtigt del af undervisningen er at opdage ting i naturen og et emne var undersøge om æbletræerne på skolens område var blevet bestøvet godt nok. Der er anlagt 10 æblekerne i hvert æble, og hvis der er nok insekter til bestøvning, vil der være 10 kerne i de fleste æbler. Forsøget viste dog, at æbletræernes sex-liv i Blenstrup er dårligt. Der var ikke mange kerner i æblerne. For at gøre noget ved denne situation har børnene nu anlagt et lille bestøverbed, hvor der er udsået vilde blomster, så især bierne får bedre forhold i Blenstrup. 

Nu er bedene dækket ned med kompost og halm, som forhåbentlig giver en masse liv i jorden, så høsten bliver god næste sæson. 

e-max.it: your social media marketing partner