- Tirsdag, 6. juni 2017
Forældre til vuggestue- og børnehavebørn i Støvring er bekymrede for deres børns fremtid i institutionerne og indkalder derfor lokalpolitikere og byens borgere til debat om kapacitetsudfordringer på børneområdet i en by, hvor børnetallet er stødt stigende.
Støvring by oplever i disse år en massiv tilflytning. Nye boligområder skyder op, og udstykninger af byggegrunde kommer som perler på en snor. Det har betydet en stor tilvækst af især børnefamilier, og børnetallet er steget markant. Det mærker børn, forældre og personale i byens småbørnsinstitutioner.
Rebild Kommunes Børne- og Ungeforvaltning og byrådet har ikke reageret i tide på den store tilflytning og har ikke været på forkant med byens stigende behov for pasningsmuligheder til de mindste, hvilket nu giver overfyldte institutioner. Borgmester i Rebild Kommune, Leon Sebbelin fra De Radikale, skriver i en åben Facebookgruppe, oprettet af forældre til børn i byens institutioner: “Jeg kan ikke sige andet, end det er en ren tilståelsessag. Vi er kommet for sent i gang.”
Kommunen arbejder i øjeblikket på midlertidige løsninger for at afhjælpe pladsproblemerne, inden en ny institution antageligt står klar i efteråret 2018. Der er dog stor bekymring blandt byens forældre, om disse tiltag er nok til at afhjælpe problemerne, da der fortsat forventes stor tilflytning til byen. Nye udstykninger af grunde er nemlig allerede etablerede eller godkendt;
- Vi er bekymrede for fremtiden i byens institutioner. Vi kan jo se, at det typisk er børnefamilier eller unge par på tærsklen til at få børn, der køber grunde og bygger huse i Støvring. Vi forældre mener slet ikke, at problemet er løst, fortaler Rikke Sahl, der er mor til Andrea, som skal starte i børnehave til januar, og er en den af del af den forældregruppe, der er gået sammen om at stable et borgermøde på benene, der skal få gang i en dialog mellem politikere og borgere.
Byens forældre er nemlig bekymrede for, at den planlagte institution ikke er stor nok og dermed ikke fremtidssikret. Institutionen er normeret til 60 børnehavebørn og 30 vuggestuebørn. Inden byggeriet overhovedet er gået i gang, mangler der allerede 20 børnehavepladser. Dertil kommer de mange børn, som forventes at flytte til byen. Kommunens løsning på problemet er at “proppe” flere børn ind i de eksisterende institutioner, således at fysisk plads også bliver en væsentlig udfordring i allerede fyldte institutioner.
Med landets femte laveste kronebeløb pr. barn afsat til pasning ligger Rebild Kommune helt i bund, når det kommer til at prioritere børnepasningsområdet. Det harmonerer ikke med kommunens strategi for fremtidens dagtilbud for de 0-6 årige, hvor de bl.a. skriver: “Normeringer i dagtilbud er også en væsentlig del af velfungerende rammer og vilkår for dagtilbud af høj kvalitet med fokus på trivsel, inklusion og læring.”
- Vi, forældre, kan ikke se stiltiende til, at kommunen endnu en gang kommer på bagkant i planlægningen på børneområdet. Vi har hanket op i politikerne på Facebook, og nu vil vi møde dem ansigt til ansigt, slutter Rikke Sahl, der sammen med resten af arbejdsgruppen håber på et stort fremmøde fra lokalpolitikere og forældre til borgermødet med overskriften ”Det Gode Børneliv – vi undrer os!
_ _ _
Fakta om kapaciteten på børneområdet i 9530 Støvring:
Småbørnskapacitet (0-2 årige) - Analysen viser samlet en forventet stor stigning i efterspørgsel efter pasning til småbørn i 2017 og en forventning om samme høje niveau i 2018-20. I marts 2017 er behovet 210 småbørnspladser stigende til forventet 263 pladser i november 2017. Den faste kapacitet er i samme periode 198 pladser. Fra 2018-20 er det forventede behov i gennemsnit 250 pladser.
Børnehavekapacitet (3-5 årige) - Analysen viser samlet en stor forventet stigning i efterspørgsel efter pasning til børnehavebørn i 2017 og en forventning om samme høje niveau frem mod 2020. I april 2017 er behovet 303 børnehavepladser stigende til forventet 407 pladser i december 2017. Den faste kapacitet er i samme periode 320 pladser. Fra 2018-20 er det forventede behov stigende fra gennemsnitligt 360 til 400 pladser.
Af Rikke Sahl, Carina Thisted Tordrup m.fl.

