Sådan ser de ud – hundespandene med poser.

ØSTER HORNUM: Vi har sikkert alle prøvet det: Kommer gående i bedste humør, kigger alle andre steder hen, end der hvor man sætter sine fødder og ”Yaarkk!”, så rammer foden lige kanten af en ordentlig hunde-høm-høm.
Resten af turen prøver man på at skrabe lorten af på kanten af fortovet, i græstotter eller hvad man nu kan bruge.
Hjemme må man så erkende, at der ingen vej er udenom – man må i gang med vand og børste. Ekstra besværligt er det, hvis skoene er med dybe, smalle riller! Det er for at sige det på ægte jysk: Rigtig træls.
Det værste er dog kombinationen legende børn og hundes efterladenskaber. Børn har slet ikke tid til at kigge ned, de leger, triller og tumler på jorden  - også der, hvor der er hundelorte. De får ikke kun lort på skoene, men også på tøjet.
Den situation er der åbenbart flere forældre, der har oplevet og er trætte af, for i Øster Hornum Børne-univers er der gennem tiden blevet modtaget mange klager over børn, der har hun-delort på sko eller tøj.
Den oplevelse søger man nu at imødegå i Børneuniverset, idet man har fået opsat hundespande med poser rundt på skolens grund. For at projektet skal lykkes kræver det dog, at hundeejerne også bruger poserne! Hundene kan ikke selv!
Så kære hundeejere hermed en opfordring: Brug posen! Det er også tilladt at tage en pose, så man kan opsamle udenfor området, hvis trangen skulle komme over hunden, og man er kommet af sted uden pose.
Venlig hilsen
Niels Nørgaard Nielsen,
Øster Hornum
Børneunivers.


e-max.it: your social media marketing partner