Trine, Nicoline Cecilie D, Amanda, Mathilde, Maria, Sara Cecilie B, Emma, Caroline og Erik Jespersen, (Julie Madsen mangler på billedet).

Torsdag startede stævnet, hvor der var 10 hold tilmeldt i U12-pigerækken. De var delt i to puljer, hvor Støvring var kommet sammen med Hadsten 1, FC Lejre, LKB Gistrup og det norske hold Randesund 2.
Støvring startede mod Hadsten 1, som ikke havde tabt en turneringskamp i de seneste halvandet år. Det kan være det, som satte pigerne op, for de var tændte fra kampens start. SIF-pigerne fightede og spillede rigtig flot og vandt med hele 4-0, med gode mål i presspil og hurtige kontra.
Anden kamp torsdag var mod FC Lejre, som er et godt sjællandsk hold. Som i den første kamp spillede pigerne flot - trods benene var blevet lidt tunge efter fem timers ventetid. Pigerne vandt kampen med 3-0.
Lørdag skulle de sidste puljekampe spilles, og med blot en enkel sejr ville pigerne være sikret en plads i semifinalen. Sejren tog de allerede i den første kamp mod LKB Gistrup, som Støvring vandt 4-0.
Den sidste puljekamp, som var uden betydning for placeringen, var mod Randesund 2. Alligevel var der fuldt tempo i kampen, og det betød, at SIF-pigerne vandt den største sejr ved stævnet. Slutcifrene blev 8-0.
Så var der lagt op til semifinale søndag mod Randesund 1, som var fysisk gode spillere, som kunne give SIF-pigerne problemer. Støvring spillede dog én af de bedste kampe ved stævnet, hvor der blev kæmpet om hver bold, og SIF spillede sig derfor med en 3-1-sejr i finalen.
I finalen var det velkendte RKG Klarup, som var modstanderen. Det blev fra start en lidt rodet kamp, og SIF-pigerne kunne ikke få bolden over stregen inden pausen. Men efter pausen blev tempoet sat op, og med to flotte mål vandt Støvring IF kampen 2-0, hvor de holdt modstanderen fra målchancer.


e-max.it: your social media marketing partner