- Onsdag, 8. april 2015

Zoneterapeut Mette Cold Andersen åbner Milens Zoneterapi i Ellidshøj.
ELLIDSHØJ: Mette Cold Andersen blev uddannet Zoneterapeut den 10. januar 2015, og har efterfølgende valgt at starte klinik op på egen adresse Doktorparken i Ellidshøj – klinikken hedder Milens Zoneterapi.
Hun har gennem de sidste to år arbejdet med anatomi, fysiologi, sygdomslære, psykologi, kost og ernæring, da zoneterapi bygger på en helhedsopfattelse af menneskets krop og psyke.
Zoneterapien bruges både til at styrke den generelle sundhedstilstand og til at behandle de ubalancer, der er i kroppen.
Zoneterapi egner sig til behandling og lindring af: Gigtsmerter, muskelsmerter/spændinger, fordøjelsesproblemer, kolik, hormonelle lidelser, betændelsestilstande, hovedpine, migræne, allergi, astma, bivirkninger ved kræftbehandling, akutte samt kroniske lidelser og generel styrkelse af krop og psyke.

