- Onsdag, 25. marts 2015
Palmesøndag er der i Veggerby, som optakt til påsken, tradition for at holde en gudstjeneste eller koncert med ekstra meget musik og sang.

Mandskoret ved Veggerby kirke synger ved koncten i Veggerby kirke.
VEGGERBY: I år synger kirkens mandskor en række sange, som sammen med fællessalmerne illustrerer hele forløbet i påsken - fra palmesøndag, hvor Jesus kommer ridende ind i Jerusalem på et æsel for at fejre den jødiske påske, skærtorsdag med den sidste nadver, langfredags korsfæstelse og til opstandelsen påskemorgen.
Koret, der p.t. tæller 10 mænd i alderen 18-78 år, vil slutte af med en række kendte aftenssange og -salmer. For første gang nogensinde vil far og datter, Dorthe Winther og Winther Pedersen synge duet sammen. De vil bl.a. synge to af B.S. Ingemanns aftensalmer med melodi af Weyse.
Endelig får man også fornøjelsen af at høre Dorthe og Arne Koldsø spille ”Krist stod op af døde”, arrangeret af Ulrika Lund Kjær i 2007 for trompet og orgel.
Umiddelbart efter koncerten er menighedsrådet vært ved en kop kaffe/the og lidt godt til ganen.
Alle er hjerteligt velkomne.

