Af: Af Thorkild Bækkelund

Årets anden koncert i musikforeningen ”Jazz i Støvring” fredag den 28. februar er helliget det musikalske punkt, hvor jazz og blues smelter sammen og fremføres af Uffe Steens Trio.

Uffe Steen’s Trio er musikforeningens anden koncert i dette forår.

STØVRING: Gruppens medrivende sammenspil bygger på varierede og iørefaldende melodier.
Der bliver spillet original musik i grænselandet af blues og jazz og musikernes indbyrdes inspiration, som resulterer i, at der ikke er to ens koncerter.
Uffe Steen har i sin lange karriere spillet med et stort antal anerkendte jazz- og bluesnavne. Han er kendt for sin unikke teknik, indfølte og medrivende guitarspil, og har med sine to seneste cd’er ”Play” og ”Dust In My Coffee” med Adam Nussbaum og Lennart Ginnman opnået international anerkendelse.
Denne aften er Thomas Sejthen med sin bas, den bundsolide klippe i trioens musikalske malstrøm, og som bonus leverer han et meget spændende og anderledes solistisk modspil til guitaren, og Jesper Bo Knudsen er klangekvilibristen, der med sine trommer får musikken til at strømme og smelte sammen, og Jesper Bo Knudsen lægger sig inciterende bag solisten og er klar lige der, hvor det hele eksploderer.
Gruppen har indspillet cd’en, ”Twangz”, der udkom i 2010.
Der er som sædvanlig spisning inden koncerten.


e-max.it: your social media marketing partner