- Onsdag, 7. december 2011

Peter Jensen på vej op af de fynske skrænter.

Morten Andersen er godt på vej til en super sæson.
Rebild TrialSport har før kørt Søndersø Trial på Fyn i 30 cm sne – hvor sektionerne skulle ”ryddes” inden man kunne køre ind i dem.
Sådan var det ikke til dette års Søndersø Trial. Vejret havde vist sig fra sin gode side – eller havde det? Det er nemlig én ting, at køre Trial, når der er frost i jorden og temperaturen står på minus – det er faktisk lidt sværere når der er plusgrader, masser af regn og en ubarmhjertig ler bund som bare bliver glattere og glattere.
Sektionerne var rigtig fine, og gjorde god brug af de forhånd værende midler – specielt masser af træstammer, som i dagens anledning også var temmelig glatte.
I det grå mudder klarede Rebild TrialSports kørere sig rigtigt fint. Det blev til flere flotte placeringer.
I B-klassen lykkedes det Peter Ø. Jensen at køre sig til en flot førsteplads. Dette lover godt for Peter Ø. Jensen i 2012, hvor han er én af dem, som Rebild TrialSport håber kan tage et af de to Danmarksmesterskaber hjem til klubben.
I A-Klassen lykkedes det for Thomas Ertmann – i hans første løb som A-klassekører – at tage andenpladsen i løbet.
Det blev også til medaljer i 40+klassen, hvor Peter Falk og Michael Andersen blev henholdsvis et og to. Hvis navnet Peter Falk lyder bekendt, så er det fordi man kan huske tilbage til de glade 70’ere og 80’ere, hvor Trialklubben Nord - med brødrene Peter og Lars Falk - var nogle af de bedste i Danmark.
Elite-Klassen er den hårdeste og tekniske sværeste af alle Trial-Klasser.
Det går rigtigt godt for Rebild TrialSport, og det er med stolthed, at klubben kan konstatere, at halvdelen af de deltagne Elitekørere, kommer netop fra klubben.
Bedste Rebild TrialSport-kører var Morten Andersen, som sikrede sig en flot andenplads.

