Dana, Louise og Manassie fra FDF Sønderup skulle I gruppen Stjernetræf blandt andet skyde med bue og pil.

Deltagerne fra FDF Støvring og FDF Suldrup fanget i et koncentreret øjeblik i gruppen Fotosafari.

Efter en sommer med Landslejr skulle man tro at folk havde fået nok af at være på lejr, men sådan er det ikke når der bliver afholdt Aktiv lejr på Sletten ved Ry, den sidste weekend i september.
Det kan godt være svært at finde på aktiviteter, der kan ramme alles interesse, men de 374 tilmeldte
FDF’ere i alderen 10-15 år fra Midtjylland, Himmerland, Djursland, Thy, Mors og Salling, fik det lige som de gerne ville.
Hjemmefra havde deltagerne valgt sig ind på en gruppe de godt kunne tænke sig at være en del af. Gruppeudbuddet spændte vidt, der var blandt andet mulighed for at vælge sig ind på: Rollespil, Krea, Drengene mod pigerne, Mad på bål, Fotosafari, Natgruppe, Kano og kajak, Store Nørd og mange andre spændende grupper.
I de forskellige grupper var der tid hele lørdag og søndag formiddag til at fordybe sig i temaerne og tingene man kunne producere. I mellem tiden fik deres ledere en introduktion til hvad Slettens område kan bruges til af forskellige aktiviteter.
Lørdag aften var der underholdning for deltagerne og bagefter var der Friluftsdisko med høj musik, røg og masser af knæklys. Senere var der mulighed for at lave snobrød på lejrpladsen, eller deltage i et natløb arrangeret af de 15-18 årige der også denne weekend var på Sletten, for at få leder erfaring og dygtiggøre sig indenfor forskellige FDF kompetencer.
Lørdag var de yngste i kredsene inviteret til en aktivitetsdag med temaet Sille og Sigurd laver Cirkus. Der var 200 børn tilmeldt til dette arrangement, så alt i alt var der 830 blå FDF skjorter på Sletten denne weekend, når man tæller deltagere, ledere og instruktører sammen.
Efter endt gruppetid søndag og lejrpladsnedbrydning, var det tid til at slutte lejren af med en friluftsgudstjeneste som handlede om at passe på Guds skaberværk, såvel menneske som jorden.
Da den sidste samle var sunget og de sidste praktiske meddelelser havde lydt, var det tid til at komme hjem, og glæde sig til, at der igen næste år er Aktiv lejr på Sletten.


e-max.it: your social media marketing partner