- Tirsdag, 22. september 2015
I sidste weekend løb den 12. udgave af Rhône-vinfestivalen af stablen. Den blev afholdt blandt vinmarkerne i Dansk Vincenter ved Avedøre, hvor mere end 900 vinentusiaster smagte sig igennem godt 350 forskellige vine fra Rhône-området i Frankrig.

Bisgaard Vinhandel var blandt udstillerne på 12. udgave af Rhône-vinfestivalen.

Bisgaards Cotes du Rhône Village blev kåret som årets bedste køb.
STØVRING: Bisgaard Vinhandel var blandt udstillerne, og havde taget deres ”hjertebørn” fra vinhuset Cuvée du Vatican med.
Man var meget spændte på de besøgendes reaktion på vinene. Synes de besøgende mon også, at vinene er helt fantastiske? Og de blev bestemt ikke skuffede. Publikum var begejstrede, og da de sidst på dagen skulle stemme på deres vinfavoritter, gik de fleste af stemmerne til Bisgaards Cotes du Rhône Village, der efterfølgende blev kåret som årets bedste køb.
- Vi fik også utrolig god respons på vores Sixtine, så vi havde da håbet, at den også ville få en førsteplads. Det var dog en vin, som kostede dobbelt så meget, der løb med sejren. Så det vil vi ikke være skuffede over, fortæller en stolt Evan Bisgaard.
FAKTA:
Cuvée du Vatican
Vinhuset blev fundet på en vintur til Rhône i 2009, hvor Bisgaard Vinhandel på forhånd havde udvalgt 14 vinhuse med potentiale, som alle skulle besøges.
Cuvée du Vatican blev turens vinder, og Bisgaard Vinhandel har siden haft dem som en del af det faste sortiment. Cuvée du Vatican er en forholdsvis lille vingård i Chateauneuf-du-Pape, men den er altid med helt i top ved diverse smagninger, og får 93-94 point for deres bedste vin, Reserve Sixtine, i Wine-Spectator og af Robert Parker.
Cuvée du Vatican ejes af Jean-Marc Diffonty, der er fjerde generation på vingården. En meget entusiastisk ung mand, der hele tiden arbejder på at skabe endnu bedre vin, samtidig med at der bliver holdt på traditionerne. Han har udført et fantastisk arbejde på vingården i mere end et årti og har helt klart løftet kvaliteten af vinene til et nyt niveau, som langt overgår hans fars arbejde i 1960’erne og 70’erne.
Vingården råder over 22,4 hektar vinmarker i Châteauneuf-du-Pape og har vinstokke som kan dateres helt tilbage til 1905.
Bisgaard Vinhandel fører tre vine fra huset: Cuvée du Vatican, Côtes du Rhone Village 2012, Cuvée du Vatican, Chateauneuf-du-Pape 2012 og Château Sixtine, Chateauneuf-du-Pape 2012.

