SKØRPING: Har du lyst til at spille musik? Ved du, hvad du har lyst til at spille på? Eller kunne du tænke dig at prøve forskellige instrumenter? Måske har du et instrument hjemme, som du endnu ikke kan spille på? Mulighederne er mange. Himmerlands Folkemusikskole åbner dørene og mulighederne for at prøve instrumenter af forskellig slags. Der vil være violiner, harmonikaer, kontrabas, trompet m.m. - nogle instrumenter i både børne- og voksenstørrelser. Musiklærerne vil være behjælpelige, og står til rådighed med råd og vejledning.
I Himmerlands Folkemusikskole kan man lære at spille musik helt fra bunden uanset alder, eller man kan komme som rutineret musiker og stadig få noget ud af det. Himmerlands Folkemusikskole har instrumentalhold, hvor man lærer at spille et bestemt instrument, og sammenspilshold for forskellige instrumenter.
Aftenholdene er mest for voksne, men man har også et familiehold, hvor børn og voksne spiller sammen. Det er ikke nødvendigt, at børnene kan spille i forvejen. Der skal nok findes en måde at inddrage dem på, blot man har lysten. Men det er en fordel, hvis forældre/bedsteforældre kan spille lidt i forvejen, da grundlaget er et voksenorkester, som børnene er med i. Det er dog ikke nødvendigt at kunne en hel masse på forhånd. Bare lysten til at dele musikglæden med børnene er der.
Hvis man gerne vil prøve et instrument, så tag gerne egne instrumenter med, eller kom og prøv ét af Himmerlands Folkemusikskoles instrumenter.
For harmonikaspillere vil der være en særlig mulighed for at prøve et kvalitetsinstrument, da Tom og Jørgens Harmonikaer vil være til stede med et udvalg af harmonikaer.
Det foregår den 10. november på Skørping Skole, ”Lilleskolen”.


e-max.it: your social media marketing partner