- Onsdag, 8. september 2010

Der var mange lykønskninger og gaver ved den uformelle reception i fredags til de nye indehavere af Støvring Bøger og Papir, Lisette og Claus Kirstein.
STØVRING: Den 1. september overtog Lisette og Claus Kirstein Støvring Bøger og Papir efter den tidligere ejer Hanne Mortensen, som har valgt at gå på efterløn. Overtagelsen blev markeret ved en uformel reception i fredags, og parret er utrolig glade for den overvældende velkomst, som de har fået. -Vi vil gerne takke for de mange hilsner og gaver vi har modtaget, og ikke mindst for alle de positive tilkendegivelser, som kunderne har givet os, siger Lisette og Claus.
Lisette er udlært boghandler i henholdsvis Skørping og Støvring tilbage i 1995, og har en del års ansættelse bag sig i netop Støvring. Mange af de faste kunder tilknyttet boghandlen vil derfor kunne genkende hende, selvom det er 5 år siden hun rejste til fordel for nye udfordringer i Universitetsboghandlen i Aalborg.
- Denne udvidelse af mine kompetencer kan kunder i Støvring også drage fordel af, da studierelaterede bøger kan hjemtages på bestilling og ikke mindst, at jeg besidder en stor faglig viden også på dette felt, fortæller Lisette Kirstein og fortsætter. -Vi vil gerne fremstå som en seriøs og fagligt velfunderet butik og samarbejdspartner, som vore kunder trygt kan stole på, og dette gælder naturligvis, uanset om det er private eller erhvervskunder.
At der er sket et generationsskifte, bærer butikken også præg af. Ud over at videreføre boghandlen er sortimentet også udvidet med mobiltelefoner og Posten har fået nye åbningstider, således at der først åbnes kl. 12.00 på hverdage. Det er Lisettes mand Claus, der vil være den ansvarshavende på disse to områder.
Claus, der har været selvstændig håndværker de seneste tre år, har gennem sit tidligere arbejde fået en stor forståelse for, hvor vigtigt en god personlig relation og rådgivning af kunder og samarbejdspartnere er. - Dette vil vi forene med et højt serviceniveau, og kunderne er naturligvis altid velkomne til at kontakte os, hvis der er noget, som de mangler i vores sortiment. Vi vil løbende foretage tilpasninger i butikken, så vi til en hver tid kan efterkomme de ønsker og behov, som vores kunder har, forklarer Claus.
- Som noget helt nyt har vi valgt at indgå i et samarbejde med Telekæden i forbindelse med overtagelsen af butikken. Vi havde som mål at kunne tilbyde en bred vifte af teleoperatører og netop dette koncept har Telekæden. Det betyder, at vi kan tilbyde de nyeste telefoner med abonnementer til TDC, Telenor, Telia, 3 samt CBB forklarer Claus Kirstein. Desuden ser vi det som en kæmpe fordel, at være en del af et større netværk med en professionel organisation bagved.
Som et specielt overtagelsestilbud giver vi et gavekort på oprettelsen af Telia abonnement og uddeler gratis taletidskort til CBB. Disse tilbud er dog kun gældende september ud. Vi er lagerførende i de fleste mobiltelefoner, men kan ellers levere fra dag til dag på de modeller vi ikke har.
Udover abonnementer tilbyder vi optankning på alle taletidskort, danske og udenlandske, slutter Claus Kirstein. Fremadrettet vil Lisette og Claus udvide butikkens aktiviteter mod erhvervslivet specielt indenfor kontorartikler og nyoprettelser samt forlængelse af mobilaftaler.
Desuden vil der også i fremtiden blive lagt vægt på god service og konkurrencedygtig priser, og Støvring Bøger og Papir leverer derfor lagerførte varer ud senest næste morgen. Med til at sikre et højt og kompetent serviceniveau er de tre medarbejdere, der har været en årrække i butikken, nemlig Lene, Ruth og Anna Marie, fortæller parret afslutningsvis. Indtil den 11. september er der tegnekonkurrencer for drenge og piger samt mulighed for at vinde en cykel.
DS & HH

