- Tirsdag, 24. maj 2016
Onsdag den 11. maj dannede Sognehuset i Suldrup rammen om afholdelsen af den årlige dagplejedag hos Rebild Kommunes kommunale dagpleje for børn og dagplejere i Suldrup og Sønderup.


Årets tema var form og farver, så rundt omkring i lokalerne var der anbragt bl.a. en boldhule fyldt med flere hundrede bolde i forskellige farver og et læse-hyggehjørne med tæpper, puder og bøger, hvor man kunne finde ro og mulighed for fordybelse. Og der var opstillet en aktivitetsbane med mange forskellige former og farver, hvor også motorikken kunne udfordres.
Børnene havde hver især dekoreret deres helt egen t-shirt med fx. fodaftryk, håndaftryk, et flot maleri eller aftryk af forskellige former og figurer.
I løbet af året har dagplejerne introduceret børnene for bogstaver, tal, form og farver blandt andet gennem sang og leg. I ugerne op til dagplejedagen har dagplejen to gange haft besøg af musikpædagog Rikke Kamadula, som har tilrettelagt sit musikalske program udfra temaet form og farver.
Så da Rikke Kamadula kom og sang og spillede med børnene på dagplejedagen, var det trygt og genkendeligt for børnene, og de kunne synge med på sangene og deltage i legene.
Efter en dejlig formiddag, fuld af oplevelser og indtryk, var der frokost. Efter en god middagslur kom forældrene til kaffe og kage og en lille snak om dagens begivenheder.
Det var en dejlig dag i menighedshusets dejlige lokaler, og de kommunale dagplejere fra Sønderup og Suldrup, Hanne, Grethe, Lisbeth, MaiBritt, Vibeke og Lotte var meget glade for den store opbakning til årets dagpleje dag.

