- Mandag, 16. juni 2014

Pernille Vigsø Bagge, MF, var taler ved grundlovsmøde i haven i Sognegården i Støvring.

Der var en god og hyggelig stemning til grundlovsmødet.

Støvring Marimbas underholdt.
STØVRING: Grundlovsdag er der tradition for, at der afholdes en lang række arrangementer landet over for at fejre den danske grundlov.
Grundlovsdagen blev også fejret i haven ved Sognegården i Støvring, og her var det folketingsmedlem Pernille Vigsø Bagge, der var hovedtaler. I sin tale kom hun blandt andet ind på behovet for at opdatere grundloven på nogle punkter, så den tilpasses samtiden uden at skære trådene til fortiden over.
Pernille Vigsø Bagge stod også til lyd for, at kirken stadig skal være folkets kirke og styres af folket og ikke af bureaukrater og politikere, og dermed er Folketinget ikke længere det naturlige centrum for regulering af folkekirkens liv. Afslutningsvis takkede hun arrangørerne for, at de havde inviteret en politiker for - som hun konstaterede - ”Vi er jo ikke i særlig høj kurs for tiden”.
Grundlovsmødet, der var arrangeret af en række lokale menighedsråd, bød desuden på marimbamusik, fællessang og naturligvis var der også lidt til at stille sulten med, idet der blev serveret røde pølser, kaffe og æbleskiver.
Arrangøren kan se tilbage på et godt grundlovsmøde, hvor vejret viste sig fra den pæne side, og de mange fremmødte havde en god dag i en hyggelig afslappet atmosfære.

