James Rasmussen, Søren Engel og Preben Feddersen leverede en fantastisk koncert.

Foto: Karsten Frisk.

Foto: Karsten Frisk.

Foto: Karsten Frisk.

STØVRING: Der var tale om rendyrket nostalgi, da James Rasmussen Trio besøgte Stubhuset søndag eftermiddag. Der var dækket op til kaffebord, og husets gæster sad forventningsfulde og småsludrede inden James Rasmussen Trio gik på scenen.
James Rasmussen var oprindeligt medlem af Four Jacks. Han præsenterer Four Jacks som ”Danmarks første Boyband” – og dog: Blue Boys var ude tidligere. Ellers stod eftermiddagens underholdning i Four Jacks’ tegn.
James afløste Otto Brandenburg i Four Jacks. Four Jacks’ første pladeindspilning var i 1956 og med ”Dagbogen”, som trioen leverede i flot stil. Herefter diverterede James Rasmussen Trio med en lang perlerække af numre fra Four Jacks-tiden. Ingen tvivl om, at publikum nød det.
James Rasmussen var med i Four Jacks indtil 1965, hvorefter han forlod gruppen, rejste til Amerika og bosatte sig i Hollywood og opholdt sig der i 14 år.
Da han igen vendte hjem til Danmark, havde han den dejlige oplevelse, at hans gamle ven, John Mogensen,   der også var medlem af Four Jacks – havde skabt sig en strålende solokarriere.
Efter kaffepausen fortsatte James Rasmussen Trio koncerten, og leverede til publikums store fornøjelse endnu en lang række Four Jacks-hits.
Det var dejlig at se disse tre ældre herrer – James Rasmussen, Søren Engel og Preben Feddersen – stå på scenen i afslappet og yderst professionel stil. Det vidner om mange år på den danske musikscene.
Der var publikummer, der kom langvejs fra for at opleve James Rasmussen Trio og et genhør med musikken fra Four Jack. De fik til rigelighed deres forventninger opfyldt. Alt i alt en glimrende søndag eftermiddag med ”Nostalgi og Kaffebord” i Stubhuset.


e-max.it: your social media marketing partner