Ved næste jazzkoncert, den 1. november i Stubhuset, vil der blive spillet revival – New Orleans-jazz af meget høj karat.

STØVRING: Orkestret er Burich-L´Etienne New Orleans ensemble, som - på nær et par medlemmer - er backing-orkestret ved Lillian Boutté-koncerterne.
Orkesterets udenlandske islæt er Thomas L’Etienne, oprindelig franskmand, men er bosat i Tyskland og spiller i orkestre i Italien, Tyskland, England og Brasilien, hvor han opholder sig ca. tre måneder om året.
Thomas L’Etienne vil med sin klarinet og sang give publikum en musikalsk oplevelse ud over det sædvanlige. En anden kompetence, som Thomas besidder, er anekdoterne fra verdens scener, som bliver fortalt på et forståeligt dansk, samt et par saftige historier fra sit flerårige ophold i den kreolske kultur i New Orleans.
Ensemblet blev dannet i 2000 og ledes af Finn Burich, der med sin trombone og sang klæder og understøtter klarinettens sprøde toner, men giver også mange egne soloer.
Ensemblets øvrige medlemmer  er Hans Esbjerg, der med sit eminente  klaverspil er en stor oplevelse, bassen spilles af Torben Bøtker Bjørnskov, og trommerne bliver banket af  Espen Laub von Lillienskjold, der har sine rødder i det nordjyske musikmiljø.
En bredt sammensat gruppe, der underholder på et højt niveau. Dette kan høres på den seneste udgivne cd, som hedder Salee Dame og er med den nøjagtige samme besætning som gæster Støvring den 1. november.


e-max.it: your social media marketing partner