- Onsdag, 3. august 2016
Der har længe været brug for en kalkning i kirken i Øster Hornum, men først skulle der styr på taget, således at fugt ikke mere trængte ned og misfarvede hvælv og vægge. Det er nu i orden og arbejdet er begyndt.




Ø. HORNUM: I oktober 2015 besigtigede Nationalmuseets Kalkningstjeneste kirken og udarbejdede en rapport om kirkens tilstand.
Menighedsrådet har nu igangsat en omfattende restaurering, som bl.a. omfatter en restaurering af de enestående middelalderfigurer ”Maria med jesusbarnet” og ”Sct. Laurentius” (Lars) samt kalkning af kirken.
Starten på det omfangsrige arbejde gik i gang den 22. maj, hvor menighedsrådet tømte kirken for alt ikke nagelfast inventar. Orglet er nu forsvarligt dækket ind, og alter, døbefond og prædikestol ”pakket ind i” trækasser.
Indtil 15. juli har håndværkerne koncentreret sig om stilladsbygning, afrensning af vægge og hvælvinger, reparation af revner, og udbedring af jernankre i kor og tårnrum. Lige inden ferien har murerne lavet kalkningsprøver flere steder i kirken for at vurdere dækningseffekten på de gamle mure. Efter ferien, dvs. den 8. august, begynder selve kalkningen. Ibrugtagning af Ø. Hornum kirke afhænger så af det antal gange, der skal kalkes.
Er man nysgerrig, kan kirken stadig besøges mellem klokken 8 og 15 og et helt anderledes kirkerum opleves. Og kirkegården ligger så smuk som nogensinde, ligesom Wøldikes æblehave er nyåbnet med blandt andet nye gratis foldere, som fortæller om æbler, samt havens og kirkens historie.
Ø. Hornum Sogn er meget taknemlige for, at sognet kan og må benytte Veggerby Sogns smukke og netop istandsatte kirke til gudstjenester, dåb, bryllup og begravelse.
Der er kirkebil, som kører fra konfirmandhuset i Øster Hornum før hver gudstjeneste i Veggerby, mens kalkningen i Øster Hornum står på.
Menighedsrådet planlægger en særlig og festlig gudstjeneste i forbindelse med genåbningen af en lysere og forandret Øster Hornum Kirke, forventeligt først i oktober. Herom følger.

