Ida og Sofie med rejehov ved Vadehavscenteret.

Jonas, Michaela, Pernille og Troels lytter koncentreret tilo naturvejlederen.

Caroline fra 3. klasse.

Godt 80 forventningsfulde ’Gregers Krabbe’ elever og lærere, steg tirsdag morgen, lige efter pinse, på toget i Skørping.
Hvert år drager hele skolen af sted på fælles lejrskole, og i år var målet den sønderjyske by Løgumkloster.
Selve rejsen frem og tilbage er også en del af lejrskolen, og for børnene er det en sjælden oplevelse, at rejse med tog. Dels er det hyggeligt at hele skolen rejser sammen, og dels er det dejligt, at man ikke behøver at sidde spændt fast i sin sikkerhedssele, men i stedet kan bevæge sig frit omkring, mens toget suser af sted.
Det blev fire forrygende dage i det sønderjyske.
Først indkvartering på Løgumkloster Friskole, som havde været så venlige at tage på primitiv lejrskole, mens vi lånte deres skole.
Dernæst ud og orientere sig i den gamle og smukke by. Løgumkloster har eksisteret siden 1100 tallet, og rummer en spændende historie, som bliver underbygget af de mange flotte og velholdte bygninger og huse, som præger byen.
Alt dette vidste eleverne noget om på forhånd, for i fortælletimerne op til lejrskolen, havde lærerne fortalt om Løgumkloster.
Ét er dog historie. Noget andet er de behov, som børn har, når de er på udflugt. Og - til elevernes store glæde er Løgumkloster udstyret med en moderne Super Brugs og en Fakta, så der var god mulighed for at få brændt nogle lommepenge af. Det lykkedes!
På sådan en lejrskole har vi mad med hjemmefra. Tak til forældrene, Eleverne er inddelt i madhold, der på skift, sammen med deres lærere, har ansvaret for at gøre måltiderne klar, rydde væk og vaske op bagefter.
Det gik fint, hele vejen igennem. Om det så var fredag morgen, hvor alle skulle op kl. 5, stod morgenmaden parat.
Lejrskole er også læring og udflugter.
Et orienteringsløb rundt i byen med lærerne som levende poster, og forskellige opgaver, der var med til at underbygge elevernes viden om stedet.
En fælles badetur i Klosterbadet med ude- og indebassin.
En heldagsudflugt til Vadehavscenteret ud for Mandø, hvor to dygtige naturvejledere formidlede en stor mængde viden til eleverne, i en spændende blanding af teori og praksis.
Vadehavet er et af verdens 10 vigtigste vådområder, og eleverne var tydeligvis optaget af mødet med en helt anden verden, end de er vant til at møde. Med en ’rejehov’ – en slags fiskenet – i hånden, lykkedes det også mange elever at få fanget både rejer, sandorm, fladfisk og krabber, hvor af mindst én fik kælenavnet ’Gregers’.
Den første aften var der en historisk musikgudstjeneste i den imponerende gamle klosterkirke. Der var tale om barokmusik, og korsang på dansk, tysk og latin.
Det var ikke alle elever, som var lige begejstrede for den oplevelse, men ingen tog varig skade, og som nogle af dem bagefter sagde: ’Så har vi da oplevet det. Det ville vi aldrig selv have fundet på!’
De øvrige aftner var der fælles hygge med sang, quiz, aftenkaffe og godnathistorie.
Selvom vi var mange af sted, forløb turen helt uden nævneværdige problemer.
Der var ingen, som kom slemt til skade. Ingen som led af vedvarende hjemvé, og de enkelte tilfælde af mavepine der forekom, var der en nem forklaring på (SuperBrugsen m.fl.).
Da vi trætte og mætte nåede tilbage til skolen fredag middag, kunne vi konstatere, at forældrene havde haft travlt, mens vi var væk. Alle klasselokaler var blevet sat i stand. Der er spartlet og malet, og lokalerne står nu indbydende, næsten som nye.
Palle S. Fogh,
skoleleder,
Gregers Krabbe Friskolen.


e-max.it: your social media marketing partner