Verden er så stor og spændende, når man er en lille isbjørneunge på 5 måneder.

Den rødhætted chimpanse.

Lille Anton og mor Mona nyder efterårs solen.

Oplev Augo og alle de andre søde dyreunger i påsken.

I påsken bliver der rig mulighed for at opleve både Augo og menneskeaberne i Aalborg Zoo. Augo er Aalborg Zoos isbjørneunge som snart er fem måneder gammel og skaber masser af liv isbjørneanlægget. Foruden Augo er der masser af andre dyrebørn, der er en oplevelse værd. De fire sibiriske tiger unger er snart et år gamle, men er stadig kun killinger. På savannen er der masser af kalve, hos zoos sabeloryx. Også giraffer bidrager med kalve ,der stolt spankulerer rundt og spejder efter forårssolen.
Menneskeaberne skal ses i lyset af at Aalborg Zoo, sammen med en række andre europæiske zoos, sætter fokus på menneskeaber i 2011. Du kan opleve en spændende udstilling om truede menneskeaber i orangutanghuset. Her har børnene også mulighed for at prøve kræfter med både chimpanser og orangutanger i aktivitetsrummet.
Påske byder også på en sæsondebut til verdens modigste mand Safari Simon, som  fortæller om orangutangen Pongo og de båtnakkede chokobarylere på plænen ved Den Afrikanske Landsby hver dag kl. 12.30
Se annonce.


e-max.it: your social media marketing partner