- Onsdag, 12. oktober 2011

Rold Skov Orienteringsklub er i weekenden klar til at tage imod løbere til Rebild Orienteering Adventure.
Rold Skov Orienteringsklubs nye store satsning - Rebild Orienteering Adventure - løber af stablen for andet år i træk i weekenden den 15.-16. oktober.
Klubbens medlemmer har knoklet med forberedelserne gennem de seneste mange måneder, og er nu igen klar til, at tage imod både orienteringsløbere, som er velkendte med orienteringsløbets udfordringer, samt nye i sporten.
- Vi er bare klar til at tage imod rigtigt mange, som aldrig eller kun få gange tidligere har prøvet orientering. Vi tilbyder - med nemme og enkle baner - dygtige instruktører og et set-up, hvor alle kan få en anderledes og spændende dag i skoven, siger medlemskoordinator Ole Jensen.
Alle kan prøve
orientering
Lørdag eftermiddag løbes der vintageorientering på det første o-kort over Rold Skov, og lørdag aften gælder det natsprint i Skørping gader. Søndag formiddag løbes der et classic orienteringsløb på det allernyeste kort over Rold Skov.
Begge dage - og ved alle tre løb - vil der være nemme og enkle baner, som er specialdesignet til folk, som aldrig har prøvet orientering. Hertil kommer, at klubbens instruktører står klar til at vejlede og hjælpe alle i gang.
- Ingen sport kombinerer frisk luft, motion og natur-oplevelser som orientering. Det er slet ikke svært, og alle kan nemt finde vej med de gode og præcise kort, som tilmed er nemme at læse og at forstå, fortsætter Ole Jensen.
Stævnepladsen ude i skoven findes nemt ved at holde øje med skiltningen på rute 180 mellem afkørslen til Rold Stor Kro og Tveden parkeringsplads. Stævnepladsen til natsprinten i Skørping er i gården bag ved Kulturstationen, og det er gratis at deltage, hvis man er ny og gerne vil prøve orientering.
Rold Skov er en aktiv klub, der året rundt tilbyder løbsaktiviteter, udflugter, træningstilbud og andre begivenheder.
Alle kan dyrke orientering, uanset alder og fysisk formåen. Man kan jo selv vælge hvor langt eller kort en rute man vil tage, og om man vil løbe eller gå rundt med barnevognen, slutter Ole Jensen.

