Danskerne vil i stigende omfang købe varer fra deres eget lokal område i deres supermarked.

STØVRING: Det viser erfaringer fra de første seks måneder med lokale varer i SuperBrugsen.
I foråret indledte kæden en jagt på varer, der blev produceret i de enkelte butikkers nærområde. Siden er det strømmet ind med nye varer i butikker over hele Danmark.
- Vi oplever en stor inter-esse for lokale varer i vores butik, hvor vi har fået øl fra Nibe Bryghus i sortimentet, siger uddeler Jesper Buus Bové, SuperBrugsen Støvring.
For hele kæden nærmer salget af lokale varer på en million kr. om ugen Det bekræfter, at man har ramt en tendens i tiden, hvor forbrugerne i stigende omfang søger mod det nære, det autentiske og fællesskabet.
SuperBrugsen forventer, at omsætningen passerer 100 millioner kr., når det er udbygget yderligere i det kommende år.
- Vi har ikke sat initiativet i gang, fordi vi forventer, at det i sig selv bliver en god forretning. Vi har gjort det, fordi vi har en ambition om at øge interessen for kvalitetsvarer i lokalområdet af flere årsager. Først og fremmest fordi vi ser det som en del af vores rolle at styrke lokalsamfundet. Dernæst fordi vi tror det øger interessen for god mad, ligesom det øger bevidstheden hvor den kommer fra og hvordan den er blevet produceret, siger kædedirektør Michael Løve, SuperBrugsen.


e-max.it: your social media marketing partner