Det er med en blanding af spænding og vemod, at det sidste spejdermøde inden sommerferien afholdes ved Det Danske Spejderkorps i Støvring. Det er nemlig her, at der sker oprykning mellem de forskellige spejdergrene, så det er spændende, om man selv klarer oprykningen til næste gren, ligesom man skal ”sige farvel” til de kammerater, man ikke mere skal være i spejdergren med.

Dyb koncentration om pandekagedejen.

STØVRING: Ud over oprykning, som alle (selvfølgelig) klarede, var aftenens indhold mest hygge, hvor der blev leget samt var social hygge omkring lejrbålet. Her var der blandt andet varme skumfiduser i mariekiks, ligesom der blev bagt pandekager. Pandekagerne blev indtaget omkring bålet, mens der blev kigget tilbage på hvad der var sket i spejderåret siden sidste sommer.
Blandt højdepunkterne var deltagelse i flere større spejderarrangementer, hvor blandt andet flotte resultater i UrbanScoutBattle (USB-løbet), natløbet Wasa-Wasa i januar og ikke mindst Impessa-løbet, hvor junior-spejderne viste flot stil og sikrede sig første pladser i begge løbets discipliner. En rigtigt flot indsats, når der tænkes på, at der deltog hold fra de forskellige spejderkorps fra hele Himmerland.
For første gang deltog DDS også i Naturens Dag, og selv om der ikke var så mange gæster på spejdergården, så er der allerede nu planer om, at deltage senere i 2014.
En af årets mere specielle aktiviteter var, at en række spejdere tilbragte 24 timer i deres sovepose, mens en håndfuld spejdere i øjeblikket er i gang med at tage mærket, hvor man går med sit spejdertørklæde hverdag i et helt år. Det er dog også blev til mere traditionelle aktiviteter, som da 12 spejdere deltog i Store Økssø rundt, hvor de hver gik 30 km. De hurtigste gik de 30 km på 5 timer og 45 minutter, hvilket må siges at være rigtig flot.
Mens pandekagerne blev spist, blev der vendt endnu flere oplevelser fra spejderåret, der var gået, ligesom der blev snakket om hvad der skulle ske til næste år.
Der er nu næsten spejderfri frem til august, hvor der igen bliver aktivitet på spejdergården på Hjedsbækvej.


e-max.it: your social media marketing partner