- Tirsdag, 23. august 2011

Friskolens Venner havde arrangeret sponsorcykelløb i forlængelse af første skoledag.

SØNDERUP: Friskolens-Venner i Sønderup afviklede lørdag den 13. juni cykelsponsorløb. Traditionen tro blev løbet afviklet i forlængelse af første skoledag, en dejlig start på et nyt skoleår. Skolen kunne samme dag fejre sin 2 års fødselsdag.
Der var stor opbakning til løbet, og alle aldersgrupper stillede op til løbet. Der var 45 ryttere, og de kørte i alt 603 omgange på den ca. 1 km lange rute. Alle viste deres bedste kampgejst uanset alder og kondition.
Der var mange tilskuere til løbet, både lokale, forældre og bedsteforældre. Under løbet var der salg af lækker hjemmebagt kage, kaffe og is til tilskuerne.
De 603 km indbragte i alt 40.274 kr. Formanden for Friskolens-Venner udtaler: - Vi er meget tilfredse med resultatet, især i en tid, hvor alle taler om finanskrise. I løbet af den kommende tid skal skolen finde ud af, hvad pengene skal bruges til, men på ønskesedlen står blandt andet nye møbler til indskolingen.

