Konservative i Rebild afholdt mandag den 28. januar sin årlige generalforsamling på Rebildhus, Rebild.

Lene Aalestrup.

Aftenen bød på valg af spidskandidat Lene Aalestrup til kommende kommunalvalg i november 2013. De Konservative stiller i den forbindelse op med deres egen borgmesterkandidat. Lene Aalestrup takkede for valget og udtalte: - Jeg er rigtigt glad for valget, og jeg ser frem til et spændende år, hvor vi vil stille med et fantastisk konservativt hold, der sammen vil gøre sit til, at der i kommende valgperiode, vil være endnu flere gode konservative fingeraftryk på den kommunalpolitiske linje.
Aftenen bød også på valg af ny formand, Katrine Hovaldt Larsen fra Suldrup.  Katrine Hovaldt Larsen har været aktivt medlem af Konservative i Aarhus gennem flere år, samt været tidligere formand for landsorganisationen Konservative Studerende. Som ny næstformand blev Karen Eriksen valgt. Karen Eriksen sidder i Erhvervslederforum i Aalborg Samarbejdet, og har stor erfaring indenfor erhvervslivet.
Bjarne Villadsen, der gennem de sidste tre år har været formand for De Konservative i Rebild, har valgt at takke af som formand, for at hellige sig arbejdet med den kommunale valgkamp. Bjarne Villadsen fortsætter dog som bestyrelsesmedlem.
Generelforsamlingen bød  også på en god og konstruktiv debat, hvor der blev berørt emner inden for erhvervspolitik, skole- og socialområdet.


e-max.it: your social media marketing partner