Thomas Heegaard Langer.

Et nyt initiativ skal sikre en god karrierestart for nyuddannede akademikere og samtidig løfte kompetenceniveauet i de nordjyske virksomheder.
Der skal gøres noget ekstraordinært for at styrke beskæftigelsen for nyuddannede kandidater med lange og mellemlange videregående uddannelser. Det besluttede Vækstforum på sit seneste møde, hvor den stigende ledighed blandt nordjyske akademikere var til debat.
At der er et stort potentiale i at styrke forbindelsen mellem den akademiske verden og erhvervslivet er Thomas Heegaard Langer et levende bevis på. Thomas er nemlig i gang med en erhvervs-ph.d. på Aalborg Universitet, og han samarbejder i den forbindelse tæt med virksomheden Hydrema, i Støvring.
Sammen forsøger forsker og virksomhed at udvikle nye teknikker til at reducere skadelige vibrationer og optimere komforten i Hydremas store entreprenørmaskiner, der anvendes på byggepladser og ved anlægsprojekter i både ind- og udland.
Kontakten til Hydrema etablerede Thomas allerede i forbindelse med sit afgangsprojekt på ingeniøruddannelsen på Aalborg Universitet, og da han i 2008 havde be-stået sin sidste eksamen, valgte han at fortsætte samarbejdet med både virksomheden og universitetet.
I dag har Thomas omkring et år tilbage af sin 3-årige ph.d., og halvdelen af hans tid går med forskning på universitetet, mens den anden halvdel bruges på konkrete udviklingsopgaver hos Hy-drema. Den arbejdsdeling gør det muligt at forene det bedste fra to verdener:
- Som erhvervs-ph.d. arbejder jeg med komplicerede teorier og modeller anvendt på industrielle problemstillinger. Jeg har mulighed for at gå i dybden med min forskning og forsøge at finde optimale løsninger. Og bagefter kan jeg, sammen med mine kollegaer hos Hydrema, bruge den viden til at forbedre konkrete produkter ude i virksomheden, fortæller Thomas.
Udover den værdifulde erhvervserfaring, som Thomas får gennem samarbejdet, er det primære mål for både ham og virksomheden, at forskningsprojektet giver konkrete resultater. Hydrema får ny viden omkring vibrationer, der forsager komfortmæssige problemer, og som virksomheden skal kunne nedbringe for leve op til de høje krav der stilles til maskiner i entreprenørbranchen. Den nye viden kan virksomheden bruge til at videreudvikle sine produkter og dermed opnå en markedsfordel i forhold til konkurrenterne.
Det håndgribelige udbytte for de involverede er ikke den eneste gevinst ved erhvervs-ph.d. ordningen. Parløbet mellem Hydrema og Aalborg Universitet er også med til at styrke relationen mellem universitetet og erhvervslivet som helhed. Thomas forklarer, at samarbejdet giver ny viden, som kan anvendes inden for andre fagområder, og samtidig er det med til at bane vejen for flere studieprojekter, hvor studerende fra bachelor- og kandidatuddannelserne også kan komme ud i en virksomhed og prøve kræfter med virkelighedens problemstillinger.
På den måde giver universitetet og virksomhederne i fællesskab den erhvervsrettede forskning i Nordjylland et vidensløft, som styrker den regionale erhvervsudvikling.


e-max.it: your social media marketing partner