- Onsdag, 29. juni 2011

Peder Christensen holdt båltalen i Aarestrup.

Mange var mødt frem ved gadekæret i Aarestrup.
AARESTRUP: Endnu engang blev det en succes, da borgerforeningeningen i Aarestrup og Omegn, afviklede den årlige Sankt Hans fest ved byens gadekær. Over 100 var mødt frem til en hyggelig aften.
I teltet blev der solgt god mad, men mange benyttede dog det rimelige gode vejr til at trække udendørs for at nyde måltidet.
Efter spisningen var der fællessang under ledelse af lokale kormedlemmer.
Næste punkt var spejdernes fakkeloptog, som sluttede med, at faklerne blev brugt til at tænde det flotte anlagte bål i gadekæret.
Mens bålet flammede op var det tid til båltale. I år var det den lokale folketingskandidat Peder Christensen, der havde fået æren. Peder Christensen kom i sin tale omkring både Aarestrups historie, midsommeraftenens historik og ikke mindst det lokale engagement, der er i Aarestrup.
Efter båltalen var der kaffe og kage i teltet.

