Samarbejde mellem La Femme og Aleris-Hamlet Hospitalerne.

STØVRING: Klinikindehaver Helle Bach fra Medex Institute La Femme har mange års erfaring som rådgiver og Medex skincare-ekspert i behandling af anti-age og problematiske hudtilstande, ligesom hun og sit behandlerteam er førende specialister inden for ’før- og efterbehandling ved kosmetisk kirurgiske indgreb’.
- I forbindelse med kosmetisk kirurgi er ’før- og efterbehandlinger’ af stor betydning for en bedre helingsproces og et optimalt resultat. Forud for et kosmetisk, eller andet operativt, indgreb vil en plejet og gennemfugtet hud være en stærkere hud og dermed bedre rustet til det forestående. Efter indgrebet kan den rette efterbehandling intensivere metabolismen og således generere en hurtigere og bedre heling af huden, fortæller Helle Bach og uddyber fordelene ved samarbejdet:
- Et samarbejde mellem plastikkirurger, kosmetiske sygeplejersker og vores hudterapeuter betyder helt nye muligheder for vore klienter. Hun henviser til samarbejdet mellem La Femme og Aleris-Hamlet Hospitalet i Aalborg. - Som specialist på hver sit felt kan vi støtte op om hinandens fagområder og på den måde udvide vores behandlingsmuligheder. En komplet behandlingspakke, hvor der er opfølgning fra start til slut, giver en mere tilfreds og tryg patient/klient under forløbet og i den sidste ende en hurtigere heling og et bedre behandlingsresultat.
Rent praktisk kan et sådan samlet kosmetisk forløb iværksættes både fra La Femme og fra Aleris-Hamlet. For eksempel kan en klient hos La Femme – via La Femme - henvises til Aleris-Hamlets kosmetiske afdeling, hvis der skal behandles med fillers, Botox, laser, kemiske, stærke frugtsyrer (disse behandlinger må ifølge Sundhedsstyrelsen kun varetages af speciallæger og kosmetiske sygeplejersker) eller deciderede kosmetiske operationer som øjenløft eller ansigtsløft. Både før og efter indgrebet kan klienten gennemgå et personligt tilrettelagt Medex hudplejeprogram, som enten kan varetages hos La Femme i Støvring eller hos Medex-behandlerne hos Aleris-Hamlet i f.eks. Aalborg. På samme måde henviser og videresender Aleris-Hamlet sine patienter til hudplejeopfølgning hos La Femme.
Er man ikke til kosmetiske indgreb, Botox og fillers (endnu), kan man med fordel benytte sig af de mange non-invasive behandlingsprogrammer, som også tilbydes hos La Femme. Som Medex Institut behandles der udelukkende med markedets bedste og mest aktive produkter, ligesom man også anvender nyeste, moderne teknologiske systemer, som f.eks. MicroDermabrasion, MicroNeedles Skinroller (i en special, professionel version) og Kosmetisk Mesoterapi. Alle klienter får udarbejdet et personligt hudplejeprogram ud fra hudanalyse, hudtilstand og behandlingsformål.
Ofte begynder beslutningen om kosmetiske indgreb i samråd med La Femme, da La Femme behandleren kontinuerligt er i tæt kontakt med klienten og derfor kan give den fornødne rådgivning forud for en endelig beslutning. Som samarbejdspartner med Aleris-Hamlet, har La Femme endvidere hver måned tilbud på en specialbehandling til reduceret pris. Alle interesserede er velkomne til at besøge La Femme og få råd og vejledning omkring de mange behandlingsmuligheder – med eller uden plastikkirurgi.


e-max.it: your social media marketing partner