SØNDERUP: Ofte vrider man hjernen for at finde gode, spændende og nye idé. Andre gange kommer tingene næsten af sig selv. Sidst nævnte skete for os på Himmerlandshave i aktivitetsafdelingen.
For snart et år siden fik man et lille loppemarked op at stå. Byens folk kommer med en ting eller to i ny, og næ, og boden er alt i alt et gode for stedet.
For en tid siden, kom en fantastisk flot broderet dug ind, skønne farverige blomstermotiver var der på. Med den i hånden rullede fantasien og det ene ord tog det andet. Nogle af ordene var: Kan du forstille dig et veldækket bord med mange forskellige slags kage på denne dug. Et sønderjysk kaffebord! Ja, og det gamle kaffestel, Rosenborg, hvor smukt det har været her på. Minderne omfattede også det overdådige kagebord, med mange forskellige slags hjemmebagte kager. - Jeg husker min bedstemor ofte bagte en Pindsvinkage og min bedstemor serverede altid æblekage med gelé på hver søndag eftermiddag.
Startskuddet havde lydt, minderne rullede frem, især da beboerne kom på banen. Snakken gik lystig, og inden længe blev det vedtaget at dugen skulle på bordet, det gamle porcelæn graves frem. En dato blev fastsat og nu var der noget at arbejde hen imod.   Så skulle der bages og pyntes kager.
Aktiviteten i dagcentret har igennem en tid stået på bagning, og heldigvis har vi fryseren i dag, at gøre brug af. Der er blevet bagt boller, kringle, krydderkage, pindsvinkage, hvid lagkage, sirupslagkage, medaljer og rasp til æblekagen vendt på panden m.m.
De sidste par dage inden festen, var det alt det sjove der skulle gøres såsom, kagecreme, smørcreme, piskefløden og gøre klar til festen med duge, porcelæn, sukkertang, porcelænskaffe- og chokoladekande.
Dagen oprandt, alle var spændt.
Der blev dækket fint op i en egnet stue, fire flotte, veldækkede borde stod klar til at modtage ”gæsterne” og et kæmpe overdådigt kagebord.
Gæsterne hyggede sig og snakken gik lystigt rundt i den lille stue. Minderne dukkede op og sjældent har manß oplevet denne intense glade stemning, der var på dagen og flere dage efter.
Det er ikke sidste gang et sådan kaffebord skal opleves på Himmerlandshave, lyder det samstemmende fra personalet i aktivitetsafdelingen.


e-max.it: your social media marketing partner