Et kig ned af den ene side.

Der handles og slappes af i skyggen - det var en varm dag.

Gratis snobrød og skumfidusser i bålgyden.

STØVRING: Hos Cimbrerne fra Det Danske Spejderkorps i Støvring er der i maj taget et nyt initiativ, da man for første gang afholdt et bagagerumsmarked.

Baggrunden for at afholde et bagagerumsmarked var ønsket om, at skabe lidt mere aktivitet ved Spejdergården på Hjedsbækvej, men også at få en lille indtjening til spejderne, der til sommer deltager med 25 spejdere på den store landsdækkende lejr ”Spejd 2012” i Holstebro.

Knap 20 sælgere havde fået reserveret en standplads ved Spejdergården, så der var et stort udvalg af forskellige salgsting lige fra små flotte glasdyr, børnetøj, gamle mønter, hjemmelavede øreringe, stylter, en rød telefon, damesko, og et par grønne bænke.

I løbet af dagen blev markedet besøgt af omkring 200 gæster, men taget i betragtning at der samme dag var karneval i Aalborg og at temperaturen over middag sneg sig op på 28 grader, så var der tilfredshed med antallet af gæster. Som en af kræmmerne bemærkede, så er folk fra Støvring åbenbart ikke så lette at lokke til nye ukendte ting, men heldigvis  er dem, der kommer, glade for at handle.

Mens de voksne gæster gik rundt og så på alle de mange spændende tilbud, blev børnene underholdt med en traditionel spejderaktivitet, nemlig bagning af snobrød. Dagen i gennem blev der bagt rigtig mange flotte og velsmagende snobrød, som børnene spiste sammen med saftevand.

Cimbrerne regner med at gøre bagagerumsmarkedet til en fast årlig tradition, ligesom der også ses på andre muligheder for at lave aktiviteter ved DDS Spejdergården.

 


e-max.it: your social media marketing partner