For første gang får almindelige forbrugere adgang til bestyrelsesposter i Rebild Vand & Spildevand A/S. Posterne er åbne for alle, der vil have indflydelse på et vigtigt område.

Vil du have indflydelse?
Under den overskrift annoncerer Rebild Forsyning i denne tid efter borgere, der gerne vil afprøve rollen som bestyrelsesmedlem i Rebild Vand & Spildevand A/S.
Det er første gang, almindelige forbrugere får adgang til de indflydelsesrige bestyrelsesposter i virksomheden, der håndterer al spildevand i kommunen og driver Sejlstrup Vandværk. Baggrunden for valget er nye regler inden for området, men for Rebild Forsyning er det også en god lejlighed til at komme tættere på den selvstændige virksomheds kunder.

En vigtig brik
- Med forbrugere i bestyrelsen får vores kunder ikke alene indflydelse, vi får også direkte viden om forbrugernes behov og ønsker, siger direktør i Rebild Forsyning, Morten Aaby Nielsen.
Han peger på, at den nye bestyrelse vil være et skridt i den rigtige retning for at skabe åbenhed om selskabet, der tidligere var en del af kommunen og derfor levede et lidt stille liv ukendt at de fleste.
- Siden vi for over tre år siden blev et selvstændigt selskab, har vi bestræbt os på at være åbne og give kunderne indsigt i vores arbejde, der jo er en vigtig brik i vores alle sammens hverdag.”

Gør en forskel
Alle voksne kan stille op til valget, og der er ingen krav om særlig indsigt eller viden. Almindelig interesse for området og et ønske om at gøre en forskel for fællesskabet er de vigtigste kvalifikationer, mener Morten Aaby Nielsen.
- Sikker håndtering af spildevand er ikke bare vigtigt for den enkelte borgers komfort og sundhed. Området har også stor betydning for kommunens virksomheder og institutioner for slet ikke at tale om miljøet, så bestyrelsens beslutninger er vigtige for lokalsamfundet,  siger han.


e-max.it: your social media marketing partner