- Tirsdag, 10. maj 2011

Der er rig mulighed for fysisk udfoldelse, her rollespil.

For de kreative tilbyder sommerskolen bl.a. smykkefremstilling.
Sommerskolepjecen med informationer om tilmelding og udbud af hold er nu ude ved samtlige 3.-6. klasserne i Rebild- og Mariagerfjord Kommuner.
Igen i år har der været stor opbakning fra institutioner og frivillige foreninger fra de to kommuner, hvor ca. 30 forskellige har meldt sig på banen som arrangører af aktiviteter for børn fra 3.-6. klasse i første og sidste uge af sommerferien. De fleste arrangørere er frivillige, ulønnede personer, der har valgt at bruge en uge eller to af deres egen sommerferie på at give børnene nogle gode og spændende oplevelser.
For de børn, hvor sommeren kan føles lidt for lang, er her masser af muligheder for at afprøve nye eller allerede velkendte aktiviteter samt lejlighed til at lære nye børn at kende.
Der er rig mulighed for fysisk udfoldelse både for de teater- og danseglade, men også traditionelle sportsgrene er rigt repræsenterede. Det populære rollespil har i år endnu flere pladser til fantasifulde børn, der er klar til at tage kampen op mod ”mørkets kræfter”. De hesteglade kan igen bruge noget af sommeren i stalden og på rideture. Lystfiskerne får travlt med at hale aftensmad i land til familien. Og forældrene til de børn, der skal ”i lære som viking”, kan forberede sig på at få trætte børn hjem, der dufter af bål og frisk luft. For de kreative er der smykkefremstilling, madlavning, keramik og tegning, og sommerskolen tilbyder igen i år idræt og leg for børn med særlige behov. Som noget helt nyt i år kan Sommerskolen også tilbyde dykning, undervandsrugby og BMX.
Sommerskolen er arrangeret af Kultur og Fritid fra Rebild- og Mariagerfjord Kommuner i tæt samarbejde med institutioner og frivillige foreninger i de to kommuner. Sommerskolen afholdes i uge 26 og 32.
Se annonce.

