- Tirsdag, 14. januar 2014
Kalenderen siger godt nok kun januar og der er forholdsvis lang tid til august måned, hvor der er skolestart. Alligevel er der måske nogen, der er begyndt at tænke på, hvor netop deres barn skal starte i skole efter endt børnehave.



ELLIDSHØJ: Derfor holder Ellidshøj Skole åbent hus torsdag den 16. januar 2014, hvor alle interesserede er velkomne, og hvor man også kan indskrive sit barn ind til den kommende 0. klasse.
Udover at se skolens lyse og venlige lokaler, har man også mulighed for at se eleverne arbejde med film-genrerne. Eleverne starter et tre-ugers forløb, hvor de med deres iPad skal skrive og optage film, hvor slutresultatet for forløbet er deltagelse i Multimediefestivalen i Aalborg.
Skolen vægter meget de musiske fag, dette kommer bl.a. til udtryk via krybbespil, musical, forårskoncert, diverse små og store kreationer i billedkunst m.m.
De humanistiske fag bliver selvfølgelig også prioriteret højt, skolen kan bryste sig med at have haft engelsk på skoleskemaet for 1. klasse de sidste par år. Det bliver ellers først en del af den nye skolereform august 2014. Derudover vægtes læsning højt, der er læsebånd - 20 min. læsning flere gange om ugen og kniber det træder læsevejlederen til.
Skolen har en størrelse, der gør, at man ikke kun har klassekammerater, man har skolekammerater.
Undervisningen kan foregå på tværs af klasserne, og lærerne er ikke bange for at prøve en anden læringsstil. Ellidshøj Skole blev pr. 1. okt. 2013 officielt PALS skole, det giver nye spændende metoder i hverdagen, som alle får gavn af.
En god skole gør det ikke alene, for hvis man som forældre ikke kan få passet sit barn efter skole, hænger tingene ikke altid sammen, men det er ikke et problem på Ellidshøj Skole, for skolen er en del af landsbyordningen og her er der DUS (fritidstilbud) for 0. til 3. klasse og DUS 2 for de større børn.
Kig ind til åbent hus, måske I får en rolle i én af filmene og en god snak med personalet.

