AARESTRUP: Onsdag aften den 22. juni var rigtig mange mennesker samlet i Gregers Krabbe Friskolens bibliotek. Det var tid til, at sige farvel til dette skoleår – for både elever, søskende, forældre og andre med interesse for skolen.
Aftenen startede med, at skoleleder Palle Fogh bød velkommen. Der blev sunget flere sange bl.a. Kim Larsens ”Joanna”, som blev sunget med sådan en styrke og glæde, at taget næsten lettede.

Samtidig blev aftenens program fremlagt og kort efter var forsamlingen klar til at bevæge sig nedenunder i skolens gymnastiksal. Her var der dækket op til fælles spisning med en kæmpe buffet, hvor alle havde bidraget med en ret.
Efter det overdådige måltid afholdtes en kort ekstraordinær generalforsamling, som omhandlede en ændring af sammensætning af bestyrelsens antal, stod festen i afskedens tegn.

For sidste gang skulle skolen sige farvel til et hold 8. klasses elever – de kommende 8. klasser vil kunne fortsætte i skolens 9. klasse - så dér bliver det et år uden afsked. Men i år, som det sig rettelig hør og bør, skulle man sige farvel til årets 8. klasse. I dagens anledning havde 3. klasse skrevet en farvelsang, som de optrådte med – her var skrevet et vers til hver af de afgående elever, som de yngste oplever de ”store”. Det bragte mange smil og genkendelige nik frem.
Skoleleder Palle Fogh holdt afskedstale til hver enkelt elev, alle fik de et ord med på vejen, der både bragte smil, men også en klump i halsen over ordene. Afgangseleverne holdt ligeledes en tale, som omhandlede deres egen oplevelse af skoletiden på Gregers Krabbe Friskolen. Ordene til deres skole, som mange af dem har været på i al den tid, der har været skole, fik mange til at synke en ekstra gang. Det var rørende og varmende at høre, hvor meget positivt de havde at sige om skolen. De sluttede deres tale af med at kalde samtlige ansatte op og give dem en rød, langstilket rose - en flot og rørende gestus.

Palle Fogh holdt tale til alle forældre, og takkede for den kolossale opbakning, som skolen har. Han takkede for det fantastiske stykke arbejde, som forældrene havde udført, mens skolen var på lejrskole. I den uge var skolen nemlig under kyndig behandling, og næsten alle lokaler var blevet malet, flyttet rundt og nogle steder var nyt sat ind. Samtidig var der en ombygning af skolen i stand, som vil give mere plads til de kommende elever.

Forude venter der en forhåbentlig energiopladende sommerferie, inden elever og ansatte igen mødes til skolestart lørdag den 13. august – så ringes nemlig ind til skolens 7. skoleår.


e-max.it: your social media marketing partner