- Onsdag, 30. september 2015
IK Frem, Suldrup Petanque, afholdt fredag den 25. september mesterskab for klubbens medlemmer – desværre med et større frafald, da mange af de faste spillere var på fælles ferie, men alligevel deltog 28 spillere.

Klubmester blev Poul Erik Bak. Andenpladsen gik til Alex Bak Kristensen, og Per Nedergaard fik en tredieplads, som hver især blev belønnet med blomster og vin.

Kampene var meget tætte.
SULDRUP: Dagen startede som sædvanlig i strålende solskin, hvor klubben var vært med kaffe og rundstykker samt en lille appetitvækker til halsen.
Stævnet blev sat i gang med velkomst fra Per Nedergaard, og Kurt Østbjerg stod for afviklingen.
Formiddagen gik med afviklingen af de første tre kampe med tætte matcher spillerne imellem, men også med en masse grin og sjov.
Under frokosten var der lidt snak om formiddagens stillinger.
Efterfølgende fulgte afgørelsen af mesterskabet med de sidste to kampe, som dog blev afbrudt en lille time p.g.a. kæmpe regnbyge, men den ufrivillige pause blev så brugt til kaffen med herlig hjemmebag fra de dygtige faste bagedamer.
Denne pause blev overstået med velbehag, og så var Per Nedergaard og Kurt Østbjerg færdige med programmet og kunne kåre de tre vindere.
Dermed var atter en god dag slut, og Per Nedergaard takkede for god ro og orden.

