- Onsdag, 20. august 2014
Ø. HORNUM: Søndag den 24. august får alle piger og drenge muligheden for at prøve at lære håndboldspillet. Øster Hornum Håndbold inviterer til en hyggelig dag med håndboldleg, håndboldøvelser og andre sjove ting. Alle drenge og piger, øvede som uøvede fra 0-6 klasse er velkomne.
Opstart for
dameseniorerne
De nyoprykkede serie 2 og 3 håndbolddamer er startet ud med udendørs løbetræning på tirsdage i Katbakkeområdet, samt let træning på græs – og beachhåndboldbanen. Indendørstræningen starter den 2. september.
Niels Vilsbøll er cheftræner for begge hold. Linnea Buus Vilsbøll, som er én af de skadede dameseniorspillere, vil fungere som hjælpetræner i efteråret.
Samme dameseniorspiller er også blevet formand for håndboldafdelingen. Den nye håndboldbestyrelse, som består af syv medlemmer styrer taktstokken fra Aalborg. Fem af medlemmerne er studerende fra Aalborg.
Formanden udtaler, at håndboldbestyrelsen har en ambition om at ruske op i håndboldspillet igen.
- Vi har det svært i håndboldverdenen. Vi har faste udgifter til haltider, kampgebyrer, dommere etc. og vi skal konkurrere med mange nye sportsgrene, der driftsmæssig har helt andre fordelagtige betingelser. Vi erfarer også, at herreseniorerne foretrækker fodboldspillet og det stille liv på golfbanen, i stedet for håndboldspillet. Det tager vi konsekvensen af og satser udelukkende på damesenior håndbold i Øster Hornum. Det gør vi så også helhjertet. Håndboldspillet er nok også kun for ”rigtige kvinder”, udtaler formanden.
Tirsdag den 3. september møder alle dame- og herresenior spillerne ved strandhåndboldbanen bag Øster Hornum hallen til en mix strandhåndboldturnering.
Katbakkens område vil samtidig blive inddraget til en blid gang håndboldopvarmning og Øster Hornum hallen er naturligvis også åben. Alle bedes derfor medbringe både indendørs- og udendørssko.
Serie 3 damer får, som sidste år, Niels Vilsbøll som træner. Flere af de tidligere ungdomsspillere har igen meldt deres ankomst, så træneren har store ambitioner på holdets vegne.
Herreholdene får meget kompetente trænere i opstartsfasen. Lars Vilsbøll (elitetræner i Vestjylland) og Annette Jensen (tidligere landsholdspiller) byder ind med træningspas de første fire træningsaftner. Ved opstartstræningen den 3. september vil der blive informeret yderligere om ovennævnte.

