Tirsdag aften den 31. maj afholdt Rebild Kommune og Fritidsrådet sit årlige sportspræmieringsarrangement.

Prisvinder Ole Jensen og Lene Aalestrup.

Prisvinder Katrine Nygaard og DGI formand Palle Fogh.

Gruppebillede af de præmierede.

Borgmesteren igang med præmiering.

Der var tale om en hyggelig aften, hvor det lokale idrætsliv, politikere og fritidsråd mødtes. Borgmesteren overrakte præmierne og gav idrætsudøverne et ord med på vejen. I år blev i alt 29 lokale sportsfolk præmieret.

Ved samme lejlighed kårede Rebild Kommunes Fritidsråd årets vinder af Fritidsrådets pris. Som noget nyt i år blev også årets ungleder i Rebild Kommune kåret, i samarbejde med DGI.

 

Fritidsrådets pris 

Fritidsrådets pris sætter fokus på det store arbejde, der laves af rigtig mange frivillige i foreningslivet. I alt var seks personer indstillet til prisen i år: 1 - Lars Lauridsen, Skørping Triatlon Klub, 2 - Henrik Asp, IK Frem Sønderup Suldrup, 3 - Jess Østergaard og Leo Simonsen, Støvring Skytteforening, 4 - Ole Jensen, Rold Skov Orienteringsklub, 5 - Jan Petersen, Skørping Jung Do Taekwondo.

 - Det har været en utrolig svær beslutning for Fritidsrådet at vælge en vinder, da der er tale om en flok af kandidater, der alle gør et stort stykke frivilligt arbejde på fritidsområdet, fortæller formand for Fritidsrådet Carsten Mikkelsen. - De fortjener alle stor ros for deres indsats og frivillige arbejde.

 Prisen gik i år til Ole Jensen fra Rold Skov OK. Ole Jensen har gennem hele sit liv arbejdet ihærdigt for udbredelse af o-sporten, og han i mange år været drivkraften bag Rold Skov OK, hvor han har varetaget talrige tillidsposter.

Klubben har haft både opgangstider og nedgangstider, men Ole har altid været der. Og især gennem de seneste 8-10 år har Oles aldrig svigtende ildhu for sporten båret store frugter, da klubben i dag er en særdeles aktiv klub med 170 medlemmer.

 Udviklingen, som Ole i høj grad er både initiativtager til og eksponent for, blev sidste år belønnet med titlen Årets Klub ved Dansk Orienterings-Forbunds repræsentantskabsmøde.

Ole er trods en alder på 75 år, altid aktiv, utrolig iderig og i særdeleshed altid positiv overfor nye initiativer. Det er sjældent at møde sådan et engagement, som Ole udviser. Samtidig evner Ole at få alle medlemmer med, gennem hans rolige og empatiske tilgang til de mange opgaver, der skal løses i en klub i udvikling.

Ole tøver ikke med selv at gå forrest og handle hurtigt. Et tydeligt eksempel herpå var en ide om at aktivere asylansøgerne på det tidligere hotel i Skørping. Gennem de seneste mange lørdage har 8-12 unge asylansøgere deltaget i klubbens lørdagstræningsløb. Hentet og kørt til startstedet, instrueret på gebrokken engelsk og fulgt rundt i skoven, så de ikke løb helt væk. Sådan er Ole: Hvis ideen er rigtig, så handler han.

Udvalgsformand Lene Aalestrup overrakte prisen, der er på 5.000 kr.

 

Årets ungleder pris

Som noget nyt har Rebild Kommune i samarbejde med DGI Nordjylland og med støtte fra Spar Nord Fonden stiftet prisen Årets Ungleder. Prisen er på 2.500 kr. og prisvinderen går samtidig videre til at konkurrere om titlen som Nordjyllands ungeleder.

Igen har Fritidsrådet været på en svær opgave, da valget stod mellem to unge kvinder, der begge får mange roser med på vejen fra deres respektive klubber, i forhold til deres positive indflydelse på miljøet i deres klub. Kandidater til årets unglederpris var: 1 - Signe Lauridsen Vorgod, Skørping Triatlon Klub, 13 år. 2 - Katrine Nygaard, Støvring Håndbold, 16 år.

Årets ungleder i Rebild Kommune blev Katrine Nygaard fra Støvring Håndbold. Bestyrelsen i klubben beskriver Katrine således:
Rollemodel, initiativrig og engageret er bare nogle af de ord, der beskriver Katrine Nygaard. Katrine har i flere år været træner i klubben, og er i år med til at træne U12 Piger i Støvring Håndbold. Sideløbende med, at hun selv spiller på U16 Pigeholdet.

Katrine er en fantastisk rollemodel for alle de unge spillere i klubben, de ser rigtig meget op til hende, har stor respekt for hende og lytter altid efter hvad hun siger. Katrine er selvstændig, og det er fantastisk at have en ungtræner på et hold, der tager tingene af sig selv. Katrine stiller altid op, når klubben har brug for hjælp til diverse opgaver. Blandt andet Puma-Cup og Håndboldskole, hvor Katrine gerne bruger flere dage på at hjælpe. Katrine er meget vellidt af alle i klubben. Alle ved, at de altid kan regne med Katrines hjælp, når der er behov for det.

Prisen blev overrakt af formanden for DGI Nordjylland, Palle Fogh.

 

Forførende underhold-

ning på aftenen

Underholdningen på aftenen var også noget ganske særligt. Rebild Kulturskole underholdt med showet Cabaret, der er en festlig, sexet, forførende hyldest til hele verdens, grand old Diva, Liza Minnelli, som lige er fyldt 70 år. Det er den professionelle musicalperformer Lars Krebs Jernsen, der er idemand og koreograf bag den lille smagsprøve af det vampede storbyliv, som jo nok ligger rimeligt langt væk fra Rebild Kommune. 

 


e-max.it: your social media marketing partner