- Onsdag, 9. april 2014

Finn Nørbygaard.

Jørgen Andersen.
Vil man opleve entertaineren Finn Nørbygaard tale om ”Det gode liv” – og samtidig blive klogere på diabetes? Diabetesforeningens afdelinger i Rebild og Aalborg er gået sammen om et stort arrangement i Kulturstationen i Rebild onsdag den 23. april.
Entertaineren Finn Nørbygaard er ambassadør for Diabetesforeningen. Hans indlæg ”Det gode Liv” kredser om, hvordan man selv kan tage ansvaret for sit liv - også når det er svært. Det er Finn Nørbygaard i det alvorlige hjørne, hvor han trækker på sine egne erfaringer med en dyb livskrise, efter han havde mistet hele sin formue – og om at komme op igen, klogere og stærkere. Alvor – men med et smil i øjet.
Der er også masser af brugbar viden om livet med diabetes på de to lokalforeningers fælles informationsaften. Diabetesforeningens næstformand, Jørgen Andersen, fortæller om sine egne erfaringer som forælder til et barn med diabetes og samtidig om Diabetesforeningens mange tilbud til mennesker, som er berørt af diabetes – både til børn, voksne, forældre og andre pårørende.
- Det er et stort arrangement, vi har kastet os ud i. Men vi ved, at der i Aalborg er flere end 11.000, som har diagnosen diabetes, og i Rebild er det næsten 1.500. Samtidig lever endnu 7.300 i Aalborg og 1.000 i Rebild med sygdommen, uden den er blevet opdaget. Så vi håber, vi kan tiltrække rigtigt mange interesserede og på den måde være med til at udbrede kendskabet til diabetes, siger Connie Steffensen, som er formand for Diabetesforeningen i Rebild.

