- Onsdag, 28. januar 2015

Spillere på de to hold bestod af: Magnus Andersen, Mike Grøn, Mads Pedersen, Mot Kriangdet, Magnus Villefrance, Mikkel Andersen, Lasse Meier, Emil Petersen, Ricki Jørgensen, Jens Poulsen, Jacob Grønhøj, Frederik Bo Christensen, Oliver Thuesen og Daniel Aggesø.

STØVRING: Selv om Rebild Syd’s U-17 drenge hold i efteråret havde spillet i en træls B-pulje, som var præget af mange aflysninger, så var de fleste af dem klar til at spille indebold. Spillertruppen talte 14 mand, som hurtigt blev fordelt på to jævnbyrdige hold á syv mand. Til træning har der været 12 spillere stort set hver gang. Selve turneringen blev rigtig spændende, med mange meget jævnbyrdige kampe. Holdene fra Rebild Syd endte på første- og trejdepladsen i puljen. De havde herved kvalificeret sig til regionsmesterskabet i hhv. A- og B- niveau.
Regionsmesterskabet blev afviklet i Asaa den 17. januar. Også her var jævnbyrdigheden stor. De-
sværre blev det lidt for meget “stolpe ud” for Rebild Syd holdene, som ikke havde marginalerne med sig, som de havde haft det i turneringen. Samtidig blev de to hold ramt af lidt for mange udvisninger, og det kom til at koste. Med nederlag i A-puljen på bare et enkelt mål til både Hjørring IF og de to hold, som kvalificerede sig til Jysk Mesterskab, Team Han Herred og Asaa, vidner om at spændingen var intakt til sidste fløjt.
Selvom spillerne selvfølgelig var lidt skuffede, mødte 14 mand op til træning den efterfølgende onsdag.

