- Onsdag, 6. april 2016
Senior-motionsforeningen Gnisten i Øster Hornum har mandag den 14. marts afholdt den årlige generalforsamling.

Fra venstre: Robert Nielsen, Lilly Thrysøe, Hans Lassen, Britta Lassen og Else Nielsen.
Ø. HORNUM: Først havde man den normale gymnastik, inden man indledte generalforsamlingen med formiddagskaffe og pålægsmadder, og som altid blev der sunget et par sange.
Generalforsamlingen blev afholdt på vanlig vis, hvor Aage Mark, som første punkt på dagsordenen, blev valgt som ordstyrer.
Formanden fremlagde herefter bestyrelsens beretning for året 2015, hvor man i årets løb, havde den glæde, at kunne byde mange nye medlemmer velkommen i foreningen, så man ved årets udgang havde over 90 aktive medlemmer.
Årets udflugter blev om foråret til en guidet rundtur i Øster Hornum, som endte på Katbakken med et grill-arrangement. I efteråret gik turen til Staudeengen i Gundersted, og efter besøget her, gik turen videre til Skivum Krat, hvor turen sluttede med spisning - og alt sammen med Gnisten som vært.
I krocketafdelingen kunne man i 2014 også fejre, at ud af de fire hold, der deltog i turneringen, vandt et af holdene sin række, og dermed titlen som Himmerlandsmester.
Kassereren fremlagde herefter revideret regnskab for året, og begge dele blev godkendt.
Der var nyvalg til bestyrelsen idet Edith Hansen ikke ønskede genvalg efter fire år i bestyrelsen, i stedet blev Britta Lassen valgt.
Vintersæsonen slutter sidst i maj med spisning, under en sejltur på Mariager fjor, hvorefter de udendørs sommeraktiviteter går i gang med petanque og krolf.
Krocketspillerne er allerede i gang, og træner indtil videre hver tirsdag og torsdag idet man gerne vil forberede sig til et stort DGI stævne i Øster Hornum den 30. april
Den ny bestyrelse ser således ud: Formand Hans Lassen, næstformand Else Nielsen, kasserer Robert Nielsen, sekretær Lilly
Thrysøe og menigt medlem Britta Lassen.

