Limfjorden er i centrum på litteraturfestivalen Ord i Nord lørdag på Kulturstationen i Skørping.

Kirsten Klein.

Limfjorden og dens landskaber er beskrevet af utallige forfattere, malere og fotografer. Senest af kunsthistorikeren Hans Edvard Nørregård-Nielsen og fotografen Kirsten Klein i deres bogsucces ”Limfjorden – stemmer og steder”. De to fortæller for første gang i fællesskab om deres arbejde med det store værk i samtale med Nordjyske-journalist Charlotte Rørth.
Alle, der har læst hele eller dele af det i bogstaveligste forstand store værk – over 800 sider,  fem kilo og flere hundrede billeder – ved, at Nørregård-Nielsen og Klein er sublime til at fortælle en god historie.  Der er er meget at glæde sig til.
Det gælder også en anden duo, der er bragt sammen til dagen: Inge Pedersen og Per Gammelgaard slår sig løs i et to-mands show  med oplæsning, fortælling og diskussion.  Begge har fået et stort læserpublikum med delvist selvbiografiske romaner som ”Til Amerika” og Den frie købmands søn”

Ord med musik
Danmark oversvømmes i disse år af forfatterforedrag og litteraturfestivaler.
- På Ord i Nord skiller vi os ud ved ikke blot at få forfatterne i nærkontakt med deres publikum. Vi gør det også på en måde, der bringer nye sider af forfatterne og deres bøger frem, fortæller Elsebeth Møller fra Rebild Bibliotekerne og Uffe Westerberg fra Rold Skov Natur- og Kulturcenter, der arrangerer den lille festival. De har fået god hjælp til programmet af Limfjordens Litteratur Samvirke, Vendsyssel Litterære Selskab og Jyllands Forfattere.  
Musik og lyde fylder en del på Ord i Nord. En håndfuld forfattere planter sig i Den blå Sofa for at læse op, mens de lader ordene ledsage af musik eller lyde, der har betydning for dem og deres værker. Det kender de fleste godt hjemmefra: en god bog bliver ofte bedre af at blive læst sammen med god musik, der underbygger stemningen.
I sofaen kan man opleve Ingeborg Sebbelin, Knud Sørensen, Louise Juhl Dalsgaard, Marianne Jørgensen og Pia Grandjean Odderskov lege med ord og lyde.
Ingen Ord i Nord uden et lokalt forfatternavn, som i år er Birthe Arnbak. Hun døde i 2007 efter at have levet de sidste mange år af sit liv i Skørping. Sønnen, sognepræst Poul Chr. Arnbak, vil fortælle om sin mor og læse nogle af hendes digte op.
Birthe Arnbaks forfatterskab strakte sig over 60 år. Først og fremmest var hun lyriker, og en del af digtene har fået sat musik til. På Ord i Nord kan man høre nogle af dem, bl.a. Himmerlandssangen, fremført af Skørpingkoret under ledelse af Søren Steen Nielsen.
Også under frokosten kan man få lidt åndelig føde, idet poeterne fra 9000 Ord dukker op med digtoplæsning til at stimulere appetit og fordøjelse.

Fredagscafé i boghandelen

Selv om Ord i Nord er en festival, har den kun ét arrangement ad gangen og pauser i programmet. Publikum behøver ikke gå glip af noget, kan nå at trække vejret og få indtryk på plads. Ellers måske kigge på de bøger, Skørping Boghandel udstiller og sælger i løbet af dagen.
Skørping Boghandel lægger i øvrigt fredag den 2. november lokaler til en lille tyvstart, hvor forfattere fra 9000 Ord og Jyllands Forfattere præsenterer nye bøger og læser op.


e-max.it: your social media marketing partner