Ø. HORNUM: Når Gnisterne starter den ny indendørssæson op den 1. september, er det samtidig Gnistens 15 års fødselsdag, og den vil sikkert blive markeret denne dag, men selve fødselsdagen fejres først tirsdag den 23. september med et besøg på Food College i Aalborg, hvor der vil blive serveret en rigtig fin fødselsdagsmenu.
Gnisten i Øster Hornum er en senior motions- og aktivitetsforening, hvor alle over 60 år er velkomne, og som i perioden september til juni, har sine aktiviteter med gymnastik, leg og socialt samvær, indendørs i Øster Hornum Hallen.
Om sommeren foregår aktiviteterne udendørs, med f.eks. petanque, krolf og krocket.
Forår og efterår er der en lille udflugt i nærområdet, hvor foreningen er vært ved et lille traktement.
Alt dette blev sat i gang i sommeren 1999 af  nogle initiativrige mennesker, som udførte et kæmpestort arbejde med at få foreningen Gnisten op at stå, og det er der rigtig mange der i dag er meget taknemmelige for. Det kan man blandt andet se på medlemstallet, som i 2013 nåede hele 93.


e-max.it: your social media marketing partner