- Onsdag, 3. september 2014
Point-sultne kørere samt regnbyger i DM-semifinalen gjorde FTZ Rally Cross Himmerland til en spændende oplevelse for både publikum og DM-startfeltet i Rally Cross og Cross Kart.

EM-køreren Ulrik Linnemann fra Suldrup hjemkørte en sikker sejr på hjemmebane i FTZ Rally Cross Himmerland.

Casper B. Larsen fik vist flaget inden udelukkelsen i A-finalen.
- Første kvalifikationsrunde var præget af silende regn, oplyser løbsleder Finn Knudsen. - Deltagernes evner bag rat og gearstang blev derfor udfordret kraftigt samtidig med, at de ikke-forreste Rally Cross-kørere kæmpede med at få udsigt gennem en yderst snavset forrude. Hos Cross Kart’erne fik deltagerne mudderet dog lige ind på kroppen og op i styrthjelmen.
Regnen stilnede af efterhånden som DM-semifinalen skred frem, og A-finalerne blev afviklet på næsten tørt underlag.
- MNJ’eren Allan Jørgensen i den tunede Super 2000 fik etableret et flot forspring til konkurrenterne i A-finalen, men i allersidste sving hoppede venstre forhjul af raceren. Allan Jørgensen kæmpede herefter med at holde sin Opel Corsa på asfalten, for det var faktisk muligt for ham at fighte over målstregen på éet forhjul, men det håb forsvandt hurtigt ud i sikkerhedssandet.
Modsat almindelige gadebiler kører de fleste Rally Cross-teams med en såkaldt spærrefunktion i gearkassen, som forhindrer hjulspind på et ikke belastet hjul.
DM-stillingen i Super 2000 var ellers blevet yderst åben, fordi den førende Rune B. Staudt (MNJ) i Renault Clio forinden var udgået med en defekt motor.
I Super 1600 var den rutinerede EM-kører Ulrik Linnemann på besøg med sin Peugeot 208. Nordjyden svorede revanche fra baneudvidelses-racet i forsommeren, hvor MNJ’eren udgik med et punkteret forhjul.
Ulrik Linnemann hjemkørte en populær sejr foran den nykårede danske mester Daniel Svenningsen (Honda Civic) fra Vendsyssel samt klubkammeraten Jacob
Schnoor i Peugeot 106 Kit Car.
I den potente - tunede - Supernational med motorer over 2 liter fightede Jens Steffensen (MNJ) sig frem til en foreløbig DM-bronzeplacering. Nordjyden skal nu kæmpe med Peder T. Jensen i Volvo 240 om sølvet ved DM-finalen på NisseRingen ved Næstved. DM-førende Tov Kaasin fra Norge i Subaru Impreza STi udgik med en defekt motor.
I FTZ Rally Cross Himmerland blev der også gået til makronerne i Cross Kart. MNJ’erne var med helt fremme, og fik derfor både gode og sursøde oplevelser.
I 125 ccm-klassen (Cross Kart 125) var Tobias Daarbak (MNJ) urørlig, og hjemkørte sit fjerde DM i streg inden DM-finalen på Sydsjælland. Her pønser klubvennen: Lucas B. Staun på at score DM-sølvet.
I Cross Kart 250 har Oliver B. Larsen fra MNJ kørt meget i både Norge og Sverige i 2014. På hjemmebane udgik ”globetrotteren” med en teknisk defekt, fordi han gik tør for brillebeskyttere, og derfor blev udelukket for at køre uden briller.
I Cross Kart 650 udgik den foreløbige DM-toer Søren Jelsbak med en defekt motor, og skal nu fighte om DM-sølvet sammen med DM-vinderen 2013 Dennis Munch.
Også i Cross Kart MINI er MNJ’eren Nicklas Lau med helt fremme, hvor den endelige DM-toer bliver en kamp mod nordmanden Emil Bujordet.
MNJ ser nu frem til løbsweekenden: 4. og 5. oktober 2014, som ud over den traditionelle DM-revanche hos Folke Race også for første gang byder på DM-revanche for Rally Cross og Cross Kart.

