- Onsdag, 21. januar 2015
Onsdag den 28. januar begynder Midthimmerlands kirkehøjskole sin allerførste sæson med årets første højskoleformiddag.

Gert Tinggaard.
HAVERSLEV: Dagen begynder med morgensang i Haverslev kirke ved organist Anette Kjær. Herefter er der formiddagskaffe og foredrag i Sognets Hus i Haverslev. Formiddagenes program slutter ved frokostid.
- Kirkehøjskolen er blevet meget vel modtaget, og der er allerede mange, der har tilmeldt sig hele forløbet, fortæller Anette Kjær, der glæder sig over, at så mange allerede har taget imod det nye tilbud i det midthimmerlandske.
Sæsonens første foredragsholder er tillidsforskeren Gert Tinggaard Svendsen, der er professor ved Institut for Statskundskab, Aarhus Universitet. Under overskriften: ”Danskerne er verdensmestre i tillid” vil han med afsæt i sin forskning fortælle om, hvordan det kan være, at vi i Danmark trods en kolossal offentlig sektor, skyhøje skatter og svage økonomiske incitamenter, alligevel hører til blandt verdens rigeste og lykkeligste lande.
Tinggaard Svendsens forskning i tillid er kendt over hele verden, og han har netop udgivet den lille bog ”Tillid”. Bogen er udgivet i den meget roste serie ”Tænkepause”, hvor forskere fra Aarhus Universitet på få sider formidler deres forskning i et letforståeligt sprog.
Selvom der allerede er mange tilmeldt Midthimmerlands kirkehøjskoles første sæson, er der stadig ledige pladser.
Midthimmerlands kirkehøjskole arrangeres i samarbejde mellem organist Anette Kjær, sognepræst Svend Schultz-Hansen og menighedsrådene ved Aarestrup og Haverslev kirker og foregår på skift i hhv. Haverslev og Aarestrup.

