Juniorerne sov i bivuak.

Forhindringsbanen bliver testet.

Det er med, at holde tungen lige i munden.

STØVRING: Efterårets gruppetur hos Det Danske Spejderkorps i Støvring blev i oktober afholdt på Spejdergården på Hjedsbækvej. Der var samlet over 60 deltagende spejdere, ledere og hjælpende forældre i køkkenet.
Når spejderne havde valgt deres egen spejdergård, som lejrsted, var det fordi man her har rigtig gode faciliteter - både inde og ude, men samtidig også fordi man ønskede, at flytte lidt af aktiviteterne til Støvring by, således at borgerne kunne se blå spejdere i aktivitet.
Temaet for efterårets gruppetur var spejderløb, så allerede fredag aften blev spejderne sendt af sted på det første løb. Temaet for løbet var ”Ting tager tid”. Der skulle blandt andet på tid tages en t-shirt på. En rimeligt simpel opgave, hvis ikke t-shirten blev afleveret til deltagerne frosset ind i en isklump.
Der blev ydet store anstrengelser for at få t-shirten fri, og det lykkedes for den ene patrulje at få en kold t-shirt trukket på den ene spejder inden for tre minutter.
Lørdag var der arrangeret byløb, hvor der rundt om i Støvring var flere poster. Der skulle blandt andet bygges det højeste tårn med cigarkasser. Opgaverne blev løst med stor entusiasme, og patruljerne glemte hurtigt, at de var midt i Støvring, hvor mange kiggede på, hvad de lavede.
Samme eftermiddag blev der på cirkuspladsen bygget en forhindringsbane på rigtig spejdermanér. Forhindringsbanen blev flittigt benyttet af spejderne, når der lige skulle brændes lidt energi af.
Selv om vejret et par gange fik vist, at det var blevet efterår, så valgte de ældste spejdere ved juniorerne og troppen at sove udenfor i henholdsvis selvbygget bivuak og telt.


e-max.it: your social media marketing partner