- Onsdag, 15. september 2010

Svømmehalinspektøren Elke Seidenkrens er meget stolt af den indsats de fire livreddere gjorde og har stor ros til fra venstre Kristian, Troels, Claus og Dan.
STØVRING: For et stykke tid siden var der brug for svømmehallens personale på en aktiv måde end ellers i det daglige. Halinspektør Elke Seidenkrens må og vil ikke udtale sig om den konkrete sag, men blot fremhæve de fire livredderes store indsats.
Troels og Kristian var på arbejde som livreddere i Støvring Svømmehal, mens Dan og Claus var i svømmehallen for at lave arbejde for Svømmeklubben Pingvinen.
Alle fire unge mænd greb straks til handling, da de kunne se, at en meget vanskelig situation var opstået. Deres reaktion viser at svømmehallens personale er opmærksomme og på mærkerne, og derudover kan de også det der skal til, for at handle rigtigt i en kritisk situation.
DS & HH.

