Torsdag den 30. april var der officiel åbning af Børnehaven og Vuggestuen Guldklumpens nye bygning ved Guldbæk Friskole.

Rigtig mange havde valgt at komme på visit, og børnene viste stolt deres nye institution frem.

GULDBÆK: Guldklumpen har i mange år eksisteret som børnehave, men i den nye bygning er der nu også blevet plads til en vuggestue. Den nye institutionsbygning ligger i umiddelbar nærhed af Guldbæk Friskole og har dermed adgang til det store fællesareal ved og omkring skolen. 

Der er i tæt relation til en nye bygning lavet et afskærmet legeområde, hvor vuggestuebørnene kan lege trygt under opsyn. I den nye bygnings lyse og imødekommende lokaler er der indrettet et dejligt stort fællesrum med køkken med adgang til de øvrige rum og vuggestuen er placeret i en separat afdeling. 

I forbindelse med opstarten af vuggestuen er der ansat to pædagoger udover børnehavens sædvanlige personale, og der er allerede startet fem børn i vuggestuen og flere er på vej. Håbet er, at man i løbet at det kommende år nærmer sig de 12 børn, som vuggestuen er normeret til.

Ved åbningsfesten var hele Guldbæk og alle forældre inviteret til at komme og kigge indenfor i de nye lokaler. Rigtig mange havde valgt at komme på visit, og børnene viste stolt deres nye institution frem. 

Der blev sagt tillykke og tak. Der var fine taler og festlige hurraråb flere gange. Der var lidt godt til ganen og bobler i glasset, som blevet nydt sammen med mange ønsker om held og lykke fremover for Børnehaven og Vuggestuen Guldklumpen.


e-max.it: your social media marketing partner