- Onsdag, 10. juni 2015

Mange havde fundet vej til Gregers Krabbe til årets grundlovsfest.

Linea Henriksen præsenterer sine to marsvin for friskolelærer Brian Rasmussen.

Skoleleder Lars Overgaard holdt grundlovstalen.
AARESTRUP: Grundlovsdag er for alle her i landet en ganske særlig dag. Det er den dag vi fejrer grundloven, og i år endda også 100 året for kvindernes stemmeret. Det kan godt virke fjernt, når man nu kun er en lille purk der er i sit første skoleår. Men ikke på Gregers Krabbe.
Her fejres grundloven nemlig med maskin- og børnedyrskue sammen med grundlovstalen. Om det så er grundloven der vægter højest, kan måske nok stilles spørgsmålstegn ved, men en rigtig god dag er det i hvert fald blevet til.
Eleverne på Gregers Krabbe var i skole hele formiddagen, snakken gik selvfølgelig meget på hvilke dyr eller maskiner man skulle udstille. Kl. 12.30 blev flaget hejst og grundlovssangen blev sunget. Friskolelærer Vibeke Pedersen bød velkommen, og gelejdede flokken af børn, forældre, bedsteforældre og de mange andre gæster over på sportspladsen. Her var der nemlig sat talerstol op, og årets grundlovstaler var den nye skoleleder Lars Overgaard.
Skolelederen startede med at takke for velkomsten – han startede i jobbet 1. juni, så alt er ganske nyt for ham. Men alle har været med til at han hurtigt følte sig hjemme, selv om der stadig er masser af opgaver han slet ikke har haft fingrene i endnu.
Selve grundlovstalen var skrevet i børnehøjde, både grundloven, kvindernes valgret og det kommende folketingsvalg blev berørt, inden Lars Overgaard kunne erklære maskin- og børnedyrskuet for åbent.
Så var der dømt hygge. Gæsterne flokkedes om dyrene, maskinerne, og madstederne. Der var både pølsebod, frugtbod og kagebod, så der var noget for enhver smag. Dyr og maskiner blev præsenteret på behørig vis, alle kom frem med sit dyr eller sin maskine og blev interviewet af friskolelærer Brian Rasmussen. Publikum kunne afgive stemme på skuets sejeste, sødeste, flotteste, mest specielle dyr/maskine, og vinderne blev kåret.
Maskiner: Micas Støvring, Sebastian Boelsmand og Rasmus Mølgaard. Dyr: Søren Svendsen, Benedicte Garder og Sebastian Petersen.
Tredje klasse havde lavet en lakrids-snørebånd-spise-konkurrence på tid, og vinderen blev skoleleder Lars Overgaard. Caroline Nielsen og Helle Østergaard kom på anden og tredjepladsen.
En rigtig hyggelig eftermiddag var slut, og da alle gav et nap med ved oprydningen gik også det som en leg.

