- Onsdag, 22. februar 2012

Hmmm den skulle lægges sammen, men hvorfor ikke lige lege med den først.

Flot gryde kamp.
STØVRING: Når man ikke skal på skiferie eller har andre planer, så kan en vinterferie godt blive lidt lang. Som et tilbud til de ældste spejderne ved Det Danske Spejderkorps i Støvring var der blevet arrangeret en weekendtur til Spejdergården på Hjedsbækvej. Temaet for turen var ”Håndværker-weekend”.
På weekenden blev der lavet et værksted med en række aktiviteter, der alle rummede opgaver, hvor der skulle samarbejdes, men samtidig også rummede et element af konkurrence. En konkurrence, der oftest bestod af spejderne mod lederne.
Aktiviteterne bestod blandt andet i at bygge små både til en kapsejlads, hvor banen bestod af en trailer, der blev omdannet til sø. Der blev også bagt kager, der skulle indeholde bestemte ingredienser. Lederne vandt suverænt kagekonkurrencen for den flotteste kage - en kage, der efterfølgende blev beskrevet som ”En rigtig flot og farvestrålende kage, der dog havde den ulempe, at den ikke smagte særlig godt og som ”voksede” inde i ens mund”.
Weekenden bød også på et lille aftenløb, hvor en række poster skulle løses. Der var blandt andet en udfordrende post om at finde det længste dyrenavn - en opgaver der ikke er så let, når man står en sen lørdag aften og pludselig skal finde på forslag. Blandt de længere forslag var fugleedderkopperne og hængebugsvinene.
Der blev også lavet mange traditionelle spejderting som mad over bål og overnatning i det fri. Det var her specielt søndag morgen at vågne op til en teltdug, der i nattes løb var blevet dekoreret med is efter en let frost.
Efter en weekend med spejderhåndværk var det nogle trætte spejdere fra Cimbrerne, der søndag eftermiddag trætte kunne tage hjem med et ønske om at resten af ferien blev lidt mere afslappende.

